| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare, ma pricep foarte bine în domeniul IT dacă pot sa zic asa, gen mententata sper sa se înțeleagă și am pus un post pe Facebook cum ca repar calculatoare cu reinstalare de Windows etc și am primit un comentariu de la cineva cum ca dacă am aprobare de la Anaf pentru chestia asta și etc, ce trebuie sa fac ca să fiu legit sa nu primesc amenzi în legătură la chestia asta?

15 răspunsuri:
| RaAlexandra a răspuns:

Nu ai cum sa primesti amenda...nu ai deschis nicio firmă deci nu ai nicio treaba cu cei de la ANAF

| miriciavoivod a răspuns:

Felicitocurili meli PERSONALE

bun venit in lumea reala! o VACA invidioasa ca ii furi clientii, ti-a tras-o cu amenintari la ANAF, iar tu ai pus botul ca ar fi pe bune

din cate stiu eu orice venit ar trebui declarat la ANAF, DAR trebuie sa fie peste un anumit nivel, altfel, pentru cateva ciubucuri nu se chinuie ei sa umble dupa dovezi ca sa dea amenzi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic ai nevoie de o firma sau un PFA ca sa faci lucrul asta total legal. Nu o sa ii pese nimanui ca instalezi tu 3 windows uri pe la vecini, dar daca faci din asta o chesti constanta... deja inseamna venituri care trebuie impozate

| PainTech a răspuns:

Ce pot să îți spun e că și
din punct de vedere legal el are dreptate. Ai nevoie de PFA. Orice activitate care îți aduce bani trebuie impozitată. Nu știu exact care sunt demersurile, va trebui sa cauți pe net dacă vrei ca treaba sa fie legală. Pregătește-te să mergi pe la ghișeuri și pregătește câțiva bani, ai sa ai nevoie...

| Panamax a răspuns:

Am un laptop HP care nu mai porneste, trebuie rescris un eprom de pe placa de baza, te descurci?

| Furnicuta000 a răspuns:

E foarte usor sa faci PFA. Te duci la Registrul Comertului cu niste acte si din cate stiu nici nu se mai percepe taxa pentru infiintare PFA (parca era vreo 300 lei inainte). Apoi platesti la stat un procent mic din ce castigi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Zici tu ca e mic?

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da,dar ca sa fii pfa nu ca te-ar obliga cineva sa ai un venit de atat, un castig de atat, dar oricum nu incurci aiurea lumea, ai nevoie sa castigi ceva bani din asta, daca omul reinstaleaza 1 windows 1 data pe luna si castiga 80 de lei din care 20 merg la anaf nu mi se pare nici ok, mai ales ca depui declaratie de venit sau cum se numeste la sfarsit de an, platesti impozit semestrial sau anula ca nici numai stiu cum e acum, ca tot se schimba caposii astia de la ministere si fiecare looser de acesta vine cu cate o idee proprie.

| Simpatic a răspuns:

Anunturile acestea de prestari servicii nu trebuiesc date pe grupuri de Facebook, ci in opinia mea direct pe olx.
Dupa ce iti creezi in timp o paleta de clienti multumiti sa zicem 10-20, depinde de priceperea ta, atunci te inregistrezi cu un pfa, ca poate nimeresti si la niste institutii si aceia vor vrea bon fiscal etc
Deci primul pas dupa parerea mea este crearea unei clientele si asigurea unui venit decent din aceste lucrari si apoi mai tarziu intrarea in legalitate.
Ca degeaba te inregistrezi acolo daca tu nu produci nimic.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Depinde cati bani face pe an

| anonimg a răspuns:

Ce faci tu nu necesita nici-un fel de firma. Ar fi culmea sa iti deschizi o firma pentru ca instalezi 2-3 sisteme de operare/luna (daca le ai si pe acestea). Nici in 10 ani nu iti vei scoate banii cat de costa sa iti deschizi firma.
Deci sfatul meu este sa nu bagi in seama si sa nu raspunzi celor ce iti vor raul. Cine are nevoie de chitanta sau factura sa se duca sa plateasca 200 de lei instalare de windows si drivere ca sa ramai si tu cu 50 de lei, si sa vedem daca le convine.
Firmele care folosesc calculatoare, imprimante si alte ustensile de birotica (o multime de banci si institutii) au contract cu societati comerciale; dar nu despre asta vorbim.
Deci cine are nevoie de chitanta sau factura ii spui ca nu il poti ajuta. Sau cine cere asa ceva, le dai numarul de la o firma din oras. Si n-ai ce garantie sa-i oferi la ce faci tu. Daca toate merg bine, nu se pune problema de garantie.

Mai exista posibilitatea ca sa iti deschizi o firma in domeniu folosind fonduri europene nerambursabile. Dar iti trebuiesc cel putin doi angajati obligatoriu, si sa faci niste cursuri de antreprenoriat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Taxele la pfa sunt vreo 45%. Trebuie sa faci cel putin la pfa cu norma de venit macar 3000lei pe luna sa fie convenabil

| Zaygon a răspuns:

No servus. Cum ziceau si alti colegi mai sus, daca faci asta pentru bani de buzunar nu merita sa iti bati capu cu anaf si rahaturi de genu.
Fac asta de vreo 6 ani si am si eu clientii mei si sunt luni in care am 5-6 clienti si luni cu 1-2 clienti.

Si mai este o faza, un client multumit atrage 10 clienti, un client nemultumit alunga 100 clienti.

Cel mai bine e sa iti faci lucru de calitate si lumea sa fie multumita ca dupa vezi cum suna telefonul si vin mesajele ca le trebuie un windows sau montat un router.

Si cum zicea cineva mai sus, iti trebuie chitanta, meri la service.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Linisteste-te cu prostiile astea. Nu o sa faci nici o treaba cu chestia asta. Romanii vor servicii ieftine, nu de calitate.

| WYG a răspuns:

In primul rand, sa inveti IT ca ce faci tu e un gunoi si cel putin pe mine care am 14 ani de experienta ma jigneste.
In al doilea, daca crezi ca asta inseamna IT si mentenanta iti fac cinste cu o curea pentru ca clar faci umbra pamantului degeaba.
Fac cinste cu o curea deci... Funda?