| anonim_4396 a întrebat:

Visul meu este sa lucrez in domeniul calculatoarelor.
Ce liceu/facultate trebuie sa fac si ce mai trebuie sa fac ca sa am un servici cu 30-40 milioane/luna sau chiar mai mult laughing. Cand ma refer in domeniul calculatoarelor nu zic de programare. Ma refer sa repar/curat calculatoare. Mentenanta intr-un cuvant. Imi puteti spune va rog ce liceu/facultate/master/doctorat trebuie sa fac si unde m-as putea angaja.
Multumesc mult.
Orice raspuns este bine primit.

Funda >:

Răspuns Câştigător
| Mostesare a răspuns:

Poți urma Facultatea de "Automatizări și Calculatoare", numai că îți trebuie notă foarte mare la Mate la BAC. Plus că ai nevoie și de o notă bună la examenul de intrare. Dacă vrei să urmezi asta, nu asculta pe cei care îți vor spune că e necesar să știi Chimie multă. (nu e așa)

Îți dau aici niște site -uri cu facultățile unde se găsesc prin țară:
- București: http://acs.pub.ro/en/
- Cluj: http://ac.utcluj.ro/
- Iași: http://www.ace.tuiasi.ro/

Uită-te și pe blog -ul lui Andrei (http://andrei.clubcisco.ro/cursuri/), absolvent al acestei facultăți, care îți va spune cum e la facultate și la ce cursuri poți lua parte. Are și o secțiune de unde poți descărca fișiere cu materia pe anii de facultă.

Mult succes în alegerea a ceea ce îți dorești! Sper că ți-am fost de folos!

| RaduTN a răspuns (pentru Mostesare):

Prin nota mare la bac la cat te referi?
Si spune-mi te rog care sunt materile pe care trebuie sa ma bazez in generala.
Mersi anticipat big grin

| Mostesare a răspuns (pentru RaduTN):

Păi când dai la facultate se face media dintre nota la Mate la BAC și cea de la examenul de intrare și de aici încolo intri la buget sau la taxă.
Materile de care ai nevoie în general sunt: Mate, Fizică, Informatică, TIC și cam atât. Nu trebuie să fi neapărat la mate-info ca să ajungi să intri. Cunosc cazuri de persoane care au fost la bio-chimie si au intrat cu un minimum de efort și multe ore în particular la materile ce ți le-am spus mai sus.

| RaduTN a răspuns (pentru Mostesare):

Multumesc. SuntSerios spunea ca acest servici nu se plateste bine. Pai Inafara de curatat calculatoare se mai face altceva? De exemplu vine un client ii curat pc-ul ii reinstalez windows-ul dar fac si altceva in afara de asta?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru reparat si curatat calculatoare nu ai nevoie de nicio facultate si de niciun liceu. Facultatile in domeniu se ocupa cu lucruri serioase precum programare fie ea software sau hardware nicidecum sa te invete sa cureti calculatoare.

si nu o sa iti dea nimeni mai multe de 40 mil ca ai sters de praf un calc sau i ai instalat windows ul.