| CiprianGigi a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare. Vreau sa știu ce înseamnă miza în pariuri sportive? Și ce inseamna cota totala tot în pariuri sportive? Urgent!

2 răspunsuri:
| Trustmotorcy a răspuns:

Miza este suma pariată de tine, iar cota reprezintă numărul din care se înmulțește miza.

Cota reprezintă șansa de reușită. Cu cât este mai mare cota, pariul se consideră mai greu de câștigat. Ca și exemplu, Spania contra România. România clar va avea cota mai mare, este mai puțin probabil predispusă unui meci câștigat.

Miza pariată de tine, 10 lei. Ai adunat meciuri, un meci are cota 2 și altul cota 5, împreună au făcut cota totală 7.

Cota 7 din miza de 10 lei, adică se înmulțește. Rezultatul este câștigul potențial, 70 de lei.