| Mirris a întrebat:

Am si eu o nelamurire.Am primit azi 100£ prin programul moneysend.Intrebarea mea este:daca am primit 100£ ar insemna cel putin 520lei(curs valutar minim=5, 10)insa sotul mi-a pus in lei si mi-a spus ca vine 507lei si nu inteleg de ce chiar daca a platit el comisionul.P.S.Imi cer scuze daca nu m-am exprimat bine.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu conteaza prin ce ti-a trimis. Toate au un curs propriu prin care tu pierzi automat o anumita suma mai mare sau mai mica. De aici diferenta. Sotul tau a platit doar operatiunea de transfer. Daca vroia sa acopere si diferenta mai putea pune 2 lire.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cursul BNR este de referinta, care se schimba zilnic.
Cursul valutar de schimb este diferit de la o firma la firma. Fiecare firma are curs diferit la cumparare si la vanzarea valutelor, de unde au profitul.
Poate sotul tau a schimbat intr-un loc unde pe moment s-a platit mai putin, dar pentru o diferenta de 3 lei a considerat ca n-are rost sa umble prin oras sa gaseasca alt loc, mai favorabil.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cursul valutar oficial este unul si cursul de schimb al serviciului de trimitere este altul. Exemplu, acum ora 22:47 data 23 Apr. 2017: Curs valutar=5, 4336 Lei (GBP) si curs de schimb: cu 5, 3500 cumpara ei si 5, 5000 vand la Moneygram, Westen Union si Amanet Electronice. Probabil sotul tau ti-a trimis prin Western Union sau printr-o banca!

| Mirris explică (pentru Salontanul):

Mi-a trimis prin moneysend la banca CEC

| Mirris explică (pentru Salontanul):

Multumesc pt.raspuns

| Salontanul a răspuns (pentru Mirris):

Sa fii iubita! N-ai pentru ce.

| Salontanul a răspuns (pentru Mirris):

Nu conteaza prin ce ti-a trimis. Toate au un curs propriu prin care tu pierzi automat o anumita suma mai mare sau mai mica. De aici diferenta. Sotul tau a platit doar operatiunea de transfer. Daca vroia sa acopere si diferenta mai putea pune 2 lire.