| BiancaMB a întrebat:

Bună am si eu o problema cum o pot rezolva
Am muncit într-o fabrica de pâine de pe data de 25.05. 2021 pana la data de 4.06. 2021 problema este in felul următor pana sa ma angajez mi sa cerut buletinul pentru contract acesta fiind pe 20.05. 2021 spunându-mi ca mi se face contract din ziua aceea am spus ok a trecut o perioada de la ajutor de vânzătoare ajunsesem sa spăl si wc mi s-a spus prima data salariul 3000lei dupa mi sa scăzut cand la 2500lei spunându-mi ca m-a pus la 10 ore eu atunci i-am spus ok chiar daca bagam 12 ore eram plătită 10 decât problema a fost când a venit contabila si am întrebat o de contracte spunându-mi stai liniștita ca il ai deja m-am certat cu ei si soțul meu a rămas la ei in continuare si dupa ce am țipăt eu de contracte la 3 zile i-a dat contractul pe el scriind 4 ore de munca si ca va începe munca la data de 5.06. 2021 si a semnat pe 4.6. 2021 adica contractul nu a existat ???? dupa plecarea mea au apărut contractele duminica eram liberi si al meu a fost chemat de către un angajat de acolo sa vina duminica si el la întrebat pe patron daca trebui sa vina sau nu si patronul a spus nu neapărat daca vrei vi daca nu ne vedem luni si gata
La ziua de salariu i-a spus ti am scăzut din bani ziua de duminica si mai avea si ii dea 300 lei
Spunându-i acum ma doare in... Nu iti mai dau nici un bani vino cu cine vrei ca nu are ce sa imi faca
Nelămurirea mea este pot face ceva in situația asta sa nu mai treaba si alți prin ce am trecut noi?
Si plus de asta face multe smecheri la casa de marcat.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai poti face plangere la ITM ei sunt cei mai in masura sa faca un control, si crede-ma are ITM-ul ce sa le faca borfasilor.
Numai ca trebuie sa te duci la ei in persoana sa le explici ce s-a intamplat, sa scrii o declaratie si apoi va urma un controlwinking
Daca face atatea ilegalitati sigur se vor depista!
Tu spune tot ce stii chiar daca inseamna sa ii dai in gat, astfel de martalogi de patroni nu merita sa aiba afaceri, in ziua de azi toti ciobanii sunt patroni!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să te plângi la Protecția Muncii, dar fără dovezi, numai pe vorbe. nu ai șanse.

| NLS a răspuns:

Plangere la ITM, fara sa dati inapoi, pana se rezolva!

Daca ati fi fost inspirati sa inregistrati convorbirile, ati fi avut un mic as in maneca.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca cei de la ITM nu pot sa rezolve problema, actiune in instanta si cu martori, se poate rezolva.