| HRemus a întrebat:

Salut,
Am un business micut si doresc sa fac un import din China. Am mai facut treaba asta, dar a fost prin DHL, le cunosc procedurile si nu am probleme cu ei. De aceasta data, produsele pot sa le import doar prin posta. Am mai importat prin posta ca si persoana fizica, dar ca si persoana juridica inca nu am facut-o. Am inteles ca inainte sa ridic coletul trebuie sa fac niste "vizite" pe la finantele locale/judetene sau anaf.
Intrebarea mea este: Unde trebuie sa merg mai exact, ce acte trebuie sa prezint? Care este durata de procesare a actelor si daca si in acest caz plata taxelor se poate face prin transfer bancar sau cash la trezorerie?
Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Intreaba persoana care se ocupa de contabilitatea firmei tale!
Daca faci achizitii intracomunitare de marfuri ai nevoie de un cod de tva (VIES) care se procura de la ANAF. Daca faci achizitii extracomunitare, cum sunt cele din China, ai nevoie de un alt cod/numar (EORI) care se procura de la vama(http://www.fiscalitatea.ro/......i-423/).In ambele cazuri, trebuie sa fi platitor de TVA.

| HRemus explică:

Fac achizitii extracomunitare in mod regulat dupa cum spuneam. Sunt inregistrat cu cod EORI. Cu toate acestea nu sunt platitor de tva. Intrebarea mea era totusi alta, nu doresc sa deviez de la subiect. Multumesc pentru raspuns totusi!

1 răspuns:
| Teeeodora a răspuns:

Noi, aici, ne dam cu parerea mult si bine. Cel mai bine ar fi sa suni la posta sau sa te duci la posta si sa intrebi, ei iti vor oferi un raspuns 100% ok si mult mai corect.

| HRemus explică (pentru Teeeodora):

Tocmai, ca cei de la posta/vama au zis ca trebuie sa merg la finantele locale. Mai mult de atat nu au vrut sa imi spuna... Probabil ca nu doresc mai mult de munca...
Multumesc oricum pentru raspuns!