| delia1994ciobanu a întrebat:

Bună, aș dori să știu dacă în cazul demisiei, perioada de preaviz, cele 20 zile, în cazul meu lucrez în ture de 12 ore, cum se calculează? Vreau să demisionez cu data de 01.11.19 care va fi ultima zi de muncă? Mulțumesc,

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Conform CM, angajatul poate beneficia de "un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile LUCRATOARE".
Evident, la acesta se aduna si zilele de odihna.

Iti propun sa citesti despre conditiile de preaviz, aici:
http://legislatiamuncii.manager.ro/......rilor.html

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca demisia este incepand cu data de 1.11. 2019 si termenul de preaviz este de 20 zile lucratoare atunci va trebui sa lucrezi pana pe data de 28.11. 2019 inclusiv.

| delia1994ciobanu explică (pentru Ioandelasal):

Nu are sens ce spui, eu depun demisia cu data de 01.11.19 nu am cum să lucrez până pe 02.11.19. Pentru că trebuie să fac cele 20 de zile de preaviz. Eu voiam să știu dacă ultima zi de muncă va fi 28.11.19

| Ioandelasal a răspuns (pentru delia1994ciobanu):

Scuze, tasta 8 de la mine nu se imprima totdeauna si uneori mai uit de ea. Este vorba de 28.11. 2019 si o sa corectez si primul raspuns.

Bula
| Bula a răspuns:

Cele 3ö zile de preaviz se calculeaza in zile calendaristice.

| delia1994ciobanu explică (pentru Bula):

Sunt 20...Nu 30

| Bula a răspuns (pentru delia1994ciobanu):

Conform CM, angajatul poate beneficia de "un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile LUCRATOARE".
Evident, la acesta se aduna si zilele de odihna.

Iti propun sa citesti despre conditiile de preaviz, aici:
http://legislatiamuncii.manager.ro/......rilor.html

| Iote a răspuns:

Iti dai seama ca de azi cand ai pus intrebarea si pana la 01.11. 2019 mai sunt... 5 zile?

| delia1994ciobanu explică (pentru Iote):

Știu că mai sunt 5 zile, dar eu vreau ca în decembrie să plec din țară