| elNino212 a întrebat:

Stiu si am inteles ca sunt obligat sa stau in perioada de preaviz daca vreau sa demisionez, dar ce se intampla, eu am gasit un alt loc de munca unde mi-a spus cat se poate de clar ca daca nu ma prezint, la fel de bine cum m`au gasit pe mine, gasesc si pe altii. Este destul de bine platit si mi-ar parea rau dupa. Deci am fost sa discut cu seful despre demisie, dar el nu era acolo si am vorbit telefonic scurt ca vreau sa imi dau demisia si ca nu pot sta in preaviz deoarece am gasit un alt loc de munca. El mi-a spus ca daca nu vin la munca acele 14 zile nu o sa mai vad nici un ban din perioada lucrata pana acum, adica salariul pe luna iulie. Stiu ca e obligata sa imi dea banii, la fel probabil cum sunt si eu sa stau in perioada de preaviz. Ce sfat imi dati? Cum sa procedez sa nu pierd locul acela de munca si sa nu stau aici in preaviz. Stiu regula cu 4 ore pe zi dar la mine nu se poate aplica deoarece dincolo lucrez 12 ore pe zi, deci nu am timp sa merg si dincoace. Daca nu este prea mult, va rog un raspuns cat mai rapid? Nu prea am cunostinte mari cu privire la codul muncii si as vrea sa pot sa ii dau replica la tot ce imi spune. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai ce face, Codul muncii este clar, trebuie sa respecti perioada de preaviz daca angajatorul nu renunta la ea, asa ca singura replica este: "Am inteles!"
Ce poti face este sa nu te mai prezinti la lucru si pot sa-ti desfaca disciplinar contractul de munca, pentru absente nemotivate. Pentru timpul lucrat angajatorul este obligat sa-ti plateasca salariul. Daca nu ti-l plateste poti sa-l dai in judecata si o sa plateasca si toate cheltuielile de judecata, inclusiv onorariul avocatial, daca iti angajezi avocat. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Problema e foarte nasoala insa in acelasi timp simpla. Ideea e ca fostul sef te ameninta ca nu iti va mai da salariul si e ceva ilegal, dar la fel de ilegal este si ce vrei tu sa faci, sa pleci de undeva fara sa stai in preaviz. De aceea patronii fac ce vor cu angajatii in situatiile astea mai ales ca au si pile acolo sus. Sfatul meu personal este sa renunti la actualul loc de munca chiar daca nu iti da salariul pentru unul mai bun. Gandeste-te ca pierzi doar un salar pentru un job din care se simte de la o posta cat esti de incantat. Mai gandeste-te ca pentru un salar l-ai pierde si o sa-ti para rau. Si mai gandeste-te ca ai mare noroc ca iti taie doar salariul si ca nu iti baga litera nu stiu care, desi parca s-a scos litera I pentru indisciplina din Codul Muncii. Eu unde sunt pot pleca cand vreau eu - ceea ce spuneam de sefi, depinde de noroc si unde prindem. Daca e un taran cu bani peste noapte si are un rahat de hala cu alimente, te freaca ca e sef, insa daca e un tip cu bun simt si care respecta omul la justa lui valoare - te asigur ca acel patron nu va avea nevoie de 14 zile si te va intelege. Repet: nu te gandi sa pierzi noul loc de munca pentru un dobitoc. Desi dobitocul respecta legea, nu este om!
Mult succes in tot ceea ce iti propui sa faci.

| gicaputinica a răspuns:

Daca nu reusesti sa-l convingi sa-ti aprobe demisia pe loc, te duci la noul loc de munca si ii rogi sa-ti faca un contract pe termen determinat sau party-time si te apuci de treaba.
Dupa o luna, te duci la vechiul loc de munca si soliciti "lichidarea" in baza absentelor nemotivate repetate. In principiu, sunt nevoiti sa ti-o dea. Daca nu vor, faci reclamatie la Fortele de munca.
Dupa obtinerea lichidarii, poti face angajarea permanenta la noul loc de munca.
Parerea mea este sa insisti la patron sa-ti acorde demisia, explicand ca nu ai nimic cu el dar ti se ofera un salariu mai mare si fiecare are dreptul sa evolueze in viata.
Poate intelege!

Succes!