| ElenaIssa1999 a întrebat:

Bună!
Aș vrea sa-mi deschid un salon mic de infrumusetare. Ceva cu coafura (tuns, vopsit, de toate), unghii si poate si makeup.
De ce am nevoie ca sa deschid? Care sunt pasii?
De cati bani as avea nevoie?
Ce trebuie sa cumpar?
Efectiv tot de la zero, pentru o persoana care n-a avut niciodata o afacere.
Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai tu zeci de mii de euro sa i ti faci afacere numai visa, chiriile sunt foarte mari daca nu ai spatiul tau, si impozitul la stat este mare pentru persoanele care au afaceri, uita te la stiri sa vezi cîti oameni de afaceri dau faliment din cauza taxelor prea mari pe care le ia statul, ei efectiv numai pot desfasura nici o activitate din cauza ca numai au clienti cum aveau acum 5-10 ani, si daca tu iti faci afacere ia in calcul unde vei inchiria spatiul salonul, salariile angajatilor chiria pe spatiu utilitati lumină etc, si preturile ca daca ai preturi mari la serviciile oferite tuns coafat nu vei avea cliente, daca ai pret bun nici atunci nu vei avea nonstop clienti deoarece sau scumpit toate si românii cheltuiesc banii ppe mincare medicamente facturi, nimeni nu se vosseste sau nu se tunde zilnic, se vopsesc femeiile de paști si de craciun, asa nu vei face profit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel mai simplu mod dea te informa precis, exact este să mergi la un salon deja deschis și să întrebi pe patroni.
Dacă nu ai avut niciodată o afacere, ai nevoie de capital, bani de pornire. Aici nu te poate nimeni ajuta cu o cifră exactă, căci nu știe nimeni cât costă o chirie acolo unde ești. Ai de învățat foarte multe și să te documentezi foarte mult și mai ales să ai banii necesari. Dacă nu ai bani, râmâi la un vis.

| Frank51 a răspuns:

Banii pentru înființarea companiei sunt cam așa
200 de lei pentru capital
200 de lei pentru acte
Vreo 1000 de lei pentru casa de marcat și anexe.
2-300 de lei pe lună contabil.

Banii pentru desfășurarea activității depind de bugetul tău și de costul tuturor dispozitivelor, pe lângă chirie și întreținere.