| trinity231321 a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu daca pot sa imi deschid un cont la banca ( ING ) si dupa ce fac o singura tranzactie sa imi inchid contul respectiv!
Eu am in contul de Paypal o suma de bani, si singura modalitate de a retrage banii aceea sunt prin intermediul bancii. Deci banca, oricum, va face profit din urma cursului valutar.
In concluzie, as vrea sa stiu daca este posibil asa ceva, sa deschid un cont la banca si dupa o saptamana sa cer inchiderea acestui cont! Voi fi probabil taxat cu ceva?

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca bati campii
PAI BATI CAMPII
e vorba de un cont fara bani in el
NU de o datorie, NU de fisc, NU de factura
daca ai oricare din NU-urile de mai sus, evident ca or sa iti puna penalizari si or sa te urmareasca

un cont fara bani si neplatit e echivalentul unui abonament de telefonie/tv/internet la care s-a terminat perioada contractuala si daca nu il platesti tot ce pot face e sa il inchida, spre deosebire de "NU"-urile de mai sus NU AU NICI UN TEMEI LEGAL *OARECARE* SA MAI SCOATA BANI DE LA TINE!

daca nici argumentul asta nu te face sa intelegi eu o las balta
ori esti mult prea confuz ca sa intelegi ceva, asa ca eu am incercat, dar nu sunt mama tuturor ranitilor
ori de fapt cauti nod in papura ca sa vezi, ca poate, poate esti mai destept decat altii chiar daca spui prostii amarate (si din cate vad activitatea ta, cam asta faci)

7 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Poti sa iti scoti absolut toti banii din cont si apoi sa ignori problema grupa mare, "abonamentul" contului se extrage din banii existenti in cont, moment in care cu prima ocazie cand nu mai sunt bani de loc si nu mai au cum sa extraga banii necesari vor suspenda automat contul pana cand te duci si platesti

| anonim_4396 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Super sfat.
Si peste 5 ani cand se duce asta sa isi faca alt cont.
Pentru 2 lei pe luna, se aduna 500 lei, plus penalizari la penalizari, si cand isi ia primul job, primele 5 luni ii pune poprire pe salariu laughing
La prostii nu va intrece nimeni.
Daca te costa 2 lei pe luna, asta e, plateste cat costa, apoi inchide contul.
nu-l mai invata sa dea buleala.
Ca tu pe urma te duci binemersi pui capu pe perna, si dormi, si asta ramane dator pe la banci, ca s-a luat dupa o tampenie pe care tu ai zis-o, si asta nici macar nu te cunoaste.
O sa zica da da asa a zis ala de pe TPU, carcotasu vesel.
ca sa retrag banii si sa las contul asa ca n-are ce sa imi mai faca, happy

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru anonim_4396):

"super raspuns"
odata suspendat un cont nu mai costa nimic
iar peste o perioada se inchide de tot, automat
ASTA NU E SERVICIU DE CURENT ELECTRIC FARA DE CARE NU POTI SA TRAIESTI! poti oricand sa te duci la alta banca
iar peste 5 ani crezi ca aia o sa vrea sa te duci la alta banca?!? sau o sa vrea sa iti deschida alt cont fara nici o penalizare, ca sa scoata bani de pe urma ta, chiar, cel mai probabil, o sa iti reactiveze contul fara nici un ban

AM AVUT CONT IGNORAT, LA CEC, care e cea mai stupida banca din RO dpdv al birocratiei si procedurilor, TIMP DE VREO 5 ANI, IAR CAND AM VRUT SA IMI FAC ALTUL, AU CONSTATAT CA DEJA AM, SI MI L-AU REACTIVAT FARA NICI UN BAN... nici macar 1leu cat costa un cont nou la CEC

la TAMPENII nu TE intrece nimeni... BATI CAMPII CA DE OBICEI!
imi pare rau ca ti-am dat raspuns tie, am uitat ca trebuie sa te ignor pentru CA BATI CAMPII DE FIECARE DATA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Bun, eu bart campii. happy eu am platit 8000 ron pentru greseli,
bat campii.
da-i baiatului ceva poze cu tine adresa, daca tot dai sfaturi, ca sa iti asumi.,
daca tot te bati cu pumnu in piept.
da-i nume poze si adrese, daca se ia dupa tine, ca sa stie unde te gaseste, in caz de nu e cum zici tu
happy
eu iti zic din experienta tu povesteti din auzite.
ca asa e aici, sfaturi dupa google.
nu merge asa.
asculta la mine trinity,
Mergi la banca si intreaba exact ce ai nevoie.
ca sa nu te trezesti ca ai de platit aiurea bani,
Una e sa fi dator 2 lei, alta e sa lasi aia 2 lei 5 ani asa, si sa platesti 2000 ron, pentru 2 lei,
te duci si le zici, vreau un cont, pe o luna.
ce trebuie sa platesc, si cat?
dupa o luna vreau sa inchid contul.
si aia e.
afara e gratis tot. si internet banking si cont si tot.
in Romania nimic nu e gratis.
Mai ales cand ai de a face cu romani, si cu banci conduse de romani happy. mai bine safe decat sorry.
lasa pe bou asta, ca tot tu platesti pe urma, nu el happy

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca recunosti CA BATI CAMPII, chiar mai rau, MULT MAI RAU
incearca sa GANDESTI, SINGUR
este IMPOSIBIL sa ai 8000roni penalizari, poate ai o datorie in care au bagat penalizari (ca nu sunt prosti) iar datoria or sa incerce sa te execute, oricum, cu tot cu penalizari
iar oricum, daca te costa 8000roni sa platesti penalizari la o banca (lucru de care ma indoiesc, PROFUND), CE TE OPRESTE SA TE DUCI LA ALTA BANCA SI SA NU MAI PLATESTI NIMIC?!?
iar daca intr-adevar ai facut asta, ai platit 8mii de roni la o banca NUMAI PENALIZARI, atunci chiar imi pare rau pentru tine, ESTI ULTIMUL IMBECIL!

iar daca nu era vorba de banca si TU (DOAR TU) CREZI CA LA BANCA E LA FEL, ATUNCI CHIAR BATI CAMPII, SI IAR IMI PARE RAU PENTRU TINE... AI NEVOIE DE AJUTOR PROFESIONSIT, iar eu nu te pot ajuta, imi pare rau

iti doresc o viata frumoasa, la spitalul 9... ala, de nebuni!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Daca bat campii, inseamna ca nu te-ai intalnit nici o data cu problema asta.
Doamne fereste sa ai de a face cu fiscu, statul, si banca happy in conditiile astea.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca bati campii
PAI BATI CAMPII
e vorba de un cont fara bani in el
NU de o datorie, NU de fisc, NU de factura
daca ai oricare din NU-urile de mai sus, evident ca or sa iti puna penalizari si or sa te urmareasca

un cont fara bani si neplatit e echivalentul unui abonament de telefonie/tv/internet la care s-a terminat perioada contractuala si daca nu il platesti tot ce pot face e sa il inchida, spre deosebire de "NU"-urile de mai sus NU AU NICI UN TEMEI LEGAL *OARECARE* SA MAI SCOATA BANI DE LA TINE!

daca nici argumentul asta nu te face sa intelegi eu o las balta
ori esti mult prea confuz ca sa intelegi ceva, asa ca eu am incercat, dar nu sunt mama tuturor ranitilor
ori de fapt cauti nod in papura ca sa vezi, ca poate, poate esti mai destept decat altii chiar daca spui prostii amarate (si din cate vad activitatea ta, cam asta faci)

| crysty1222 a răspuns:

Poti cere oricand inchiderea contului, dar e posibil sa platesti o anumita taxa.