| DianaDya25 a întrebat:

Buna,am niste intrebari legate de deschiderea unui cont PayPal,as dori sa-mi raspunda persoanele care l-au folosit sau il folosesc.
Inteleg ca datele trebuie sa fie reale, intrebarea este daca se adauga taxe. Spre exemplu : imi deschid contul de PayPal si adun o anumita suma pe el. Suma ramane intacta pana cand ma decid sa deschid un card prin care sa decontez acei bani?(am inteles ca taxa pentru card e in jur de 10 lei). As vrea cat mai multe informatii legate de modul de taxare, sa zicem ca adun zilnic cativa euro si peste 1 an-2 ajung la o suma de cateva sute pe care vreau sa o decontez.
In cazul in care nu mai adun bani si deschid si cardul la banca,se presupun taxe? Dar daca ulterior inchid contul de PayPal?
Va rog sa veniti cu informatii concrete, multumesc!

2 răspunsuri:
| Ax3LdeV a răspuns:

Iti deschizi contul de paypal atasezi cardul, verifici cardul si gata.
La verificare trebuie minim 2 euro.
Paypal este un intermediar el nu retine bani, prin el poti trimite sau primi bani acolo se percepe o taxa.
Eu fac platile prin paypal pentru ca ma simt in siguranta imi protejeaza drepturile de cumparator

| Lucian2473 a răspuns:

Nu mai taxeaza cu nimic altceva. De fapt cei doi euro nu sunt o taxa pentru ca ti-i restitue in paypal. Si nu, nu exista nico taxa de inhidere a contului paypal. De fapt poate sa stea si o vesnicie nefolosit...nu deranjeaza pe nimeni. Poti plati prin paypal chiar daca nu ai bani castigati din diverse activitati e internet. Dar sa ai cardul atasat si bani in card. Un beneficiu cu plata prin paypal este ca poti plati marfa din magazine care accepta doar plata in valuta. SI daca ai lei in card, paypal-ul poate face automat conversia la valuta.