| NadyPorahy a întrebat:

Bună!

Aveți revolut?
Îmi puteți spune care sunt avantajele și dezavantajele și o concluzie a deținerii unui cont revolut?

Ce fel de card aveți?

Mulțumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Revolut e util daca vrei sa faci plati in alte valute si eventual sa faci un trasfer rapid catre un prieten.

In rest nu are niciun avantaj fata de o banca normala, dar Revolut are un mare dezavantaj avand in vedere ca nu exista o sucursala fizica unde sa poti sa iti rezolvi probleme importante sau sa poti vorbi in limba romana pentru suport in conditiile in care blocheaza conturi intr o veselie

| siriusblack98 a răspuns:

Folosesc de vreo 7 ani revolut. Ca si avantaje, transferurile sunt foarte rapide, nu ca la unele banci unde dureaza 24-48h, ( exemplu UniCredit unde un transfer in zilele lucratoare dureaza 24h iar in weekend nici nu merge ), 0 comisioane, aplicatie foarte friendly si intuitiva. Dezavantaje eu cel putin nu i-am gasit.

| Cavaler001 a răspuns:

Buna,
Da.
Eu il folosesc pentru plati facturi/rate/transferuri in alte conturi (fara comisioane).
Am card virtual de la ei si poti plati si cu el cu telefonul fara sa platesti pentru cel fizicwinking
Pe cel virtual il poti schimba cand vrei cu altul.
Poti avea si carduri de unica folosinta daca ai de facut plati pe site-uri o singura data.
Dezavantaje: nu ofera protectia la cumparaturi pe care ti-o ofera PayPal-ul.
Am auzit ca unii pot retrage/anula plata transmisa prin Revolut (catre tine), dar sper sa fi remediat aceasta problema.

Npc.