| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Care sunt ideile voastre de afaceri, dacă ați avea o sumă considerabilă de bani?
În ce ați investi?
Și cel mai important, ați rămâne în țară cu afacerea sau v-ați extinde și în alte țări din Europa sau alte continente?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

As deschide o fabrica de mobila, produse unicat din lemn masiv, la comanda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce înseamnă suma considerabilă de bani. Probabil as investi in imobiliare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Biogaz.E fezabil, exista deja in Romania, dar s-ar putea extinde si in alte orase. Materia prima se va tot produce (fiind materie secundara care in mod normal ajunge la gunoi) plus multe alte argumente pro.

| alindumitru083 a răspuns (pentru dullcat):

Poți să dezvolți subiectul?

Foarte interesantă idee.

| dullcat a răspuns (pentru alindumitru083):

Pe scurt, biogazul este o alternativa mai sustenabila a combustibililor fosili. Poate rezulta din fermentarea resturilor din agricultura, a compostului, a fecalelor de animale din ferme etc, in statii industriale (fermentarea elibereaza metan etc, doar ca procesul ar fi controlat, spre deosebire de gropile de gunoi conventionale care elibereaza metanul si alte gaze in atmosfera, unde polueaza).

Poti citi aici detalii tehnice (desi ideea de acapara campuri intregi numai pentru a cultiva culturi care vor ajunge materie prima, mi se pare penibila, it beats the purpose).

https://despre-energie.ro/......de-biogaz/

https://agrobiznes.md/......icole.html

Mie mi-a dat un profesor exemplul Germaniei, ca a fost de mai multe ori si se simtea dupa miros ca a intrat in tara. :))
Aici se folosesc fecale de animale https://www.youtube.com/watch?v=7z9Bn44P9OY. Mai vazusem si unul la scara mai mica, un fel de satuc unde oamenii plateau foarte putin, deoarece ei furnizau materia, aceasta fiind resturi de iarba si altele din gradina/bucataria proprie.

| alindumitru083 a răspuns (pentru dullcat):

Ar fi o alternativă minunată.
Poate cândva, vei avea ocazia să pui aceasta idee în practică.

| CleanHeart a răspuns:

Mi as deschide in Romania un magazin de haine fizic si pe viitor asta o sa fac dar fac si marketing online, mi se pare interesanta partea de comunicare cu oamenii si cum sa stii sa vinzi, ma atrage
Si o chestie importanta la tot cei care vor sa aiba propiul business sa aiba mai multe active( bani stransi ca ban cu ban se strange chiar si daca pui 100 de euro deoparte) si putine pasive( cheltuieli inutile) fara educatie financiara consider ca nici o afacere nu o tii pe picioare sau o dezvolti indiferent in ce loc.

| 1234568807 a răspuns:

Pai avand in vedere ca nu sunt om de afaceri nu stiu si nici nu imi pasa, lumea de rand munceste ca sa isi permita platirea facturilor si traiului, un om de afaceri cu atat de multi bani cu siguranta trebuie sa fie mult mai capabil ca oamenii de rand sa faca atatia bani din aceste afaceri

| alindumitru083 a răspuns (pentru 1234568807):

Nu neaparat om de afaceri. Si o afacere mică, de exemplu in magazin, o gogoșerie.
Lumea de rand munceste, toti de pe TPU cred ca suntem oameni de rând, toți muncim. Dar vrem să ne si dezvoltăm, poate fix pe domeniul in care lucram.
Daca nu te supara intrebare... ai putea sa imi spui ce meserie ai?

| 1234568807 a răspuns (pentru alindumitru083):

Constructor

Răspuns utilizator avertizat