| ElisaCristea a întrebat:

Ce termen limită de plată are o descoperire de card la Raiffeisen bank?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Pentru cardurile de cumparaturi/credit 56 zile. Eu am ciclul de tranzactionare de la 15 ale lunii curente la 15 ale lunii urmatoare si scadenta este pe data de 9.
Deci daca faci tranzactii intre 15 ianuarie si 15 februarie trebuie sa restitui integral banii cheltuiti cel tarziu pe 9 martie daca nu vrei sa platesti dobanda si/sau penalizari.
Daca e vorba de un descoperit pe contul curent (overdraft) unde primesti salariul nu exista un termen limita doar ca, atat timp cat contul este pe - va genera dobanda care se va evidentia la sfarsitul lunii. Daca ajungi in situatia asta e bine sa scoti cati mai putini bani din cont.