| Victoras19207 a întrebat:

Buna!
Cineva are o poza cu buletinul meu...
Si mi-a trimis-o anonim de pe un email.
Habar n-am de unde are poza.
Si mi-a zis ca nu stiu ce poate sa imi faca.Cam ce ar putea sa imi faca? Daca are doar poza

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca mergi la police si declari ce ai zis aici, posibil sa iti faca alt CI cu un CNP diferit si scapi

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Cred ca te uiți prea mult la filme. Cum sa facă asa ceva? Alt CNP? Tu oare gândești înainte de a scrie? Mare ți-e gradina, Doamne...

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e normal, cand mainiile nepotrivite detin buletinul tau si baga cnp-ul in multe locuri esti mort. Politia trebuie sa modifice fie numarul de serie sau cnp-ul un nou buletin pentru a preveni probleme la om. Doar no sa caute tot internetul unde a fost trimis CI ca sa anunte alo politia acest CI a fost furat si trebuie sa-l eliminati din baza de date

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Ce ii face nene cu cnpu tu esti sanatos

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca lumea acopera cnp cand vine vorba de inregistrari pe Youtube etc? Asa si ala poate sa se foloseasca de el... habar nai

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Eu te-am intrebat: ce face cu cnpu?
realizezi ca functionarii din sistemul public au acces la aproape toate cnp-urile? rolling on the floor

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

O femeie a instiintat buletinul la un prieten (copie) cu scuza ca ala avea nevoie sa il ajute cu niste treburi. Dupa cativa ani e chemata in instanta si a pierdut locuinta. Ala facuse smecherii cu CI tipei apoi s-a ajuns unde s-a ajuns. Voi nu stiti cate se pot face cu un CI amarat... aveti de invatat

| Simpatic a răspuns:

Ti-a trimis-o anonim dar de pe ce cont de email? cumva dupa unul securizat, nu ai indicii cine ar putea fi persoana, banuind ca nu mergem mai departe.
Te-as santajat, adica ti-as cerut ceva bani sau alte foloase in schimb? altfel nu inteleg de ce ti-a flutura poza cu buletinul daca nu ar vrea ceva in schimb.
Este bine sa mergi la politie!

| Violleta2022 a răspuns:

Este probabil vreun hacker care are deja acces la computerul tau, extragand date importante.
Scoate PC-ul sau laptopul din retea si du-l la un specialist sa-l scaneze.
Identitatea ta poate fii folosita in scopuri faruduloase si ilegale.
Sub nici o forma NU raspunde la acel email!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Șantaj. Ca să facă ceva cu datele tale, trebuie să fie infractor profesionist. Blochează-i emailul. Ca să fii mai liniștit, schimbă buletinul cu unul nou pe motiv că l=ai pierdut.

| Donsavas a răspuns:

Te duci la politie

| Nemessys a răspuns:

Atat timp cat nu are buletinul original, nu prea are ce sa faca, deci stai linistit. Poate doar in mediul on-line sau pe ceva site-uri, in rest nimic. Sa nu cazi in plasa, in cazul in care este un santaj.

| bmerry a răspuns:

In general nu e bine ca cineva sa îți cunoască datele personale precum CNP-ul și seria de buletin. In mare nu are ce sa îți facă, vrea doar sa te sperie. Chiar și dacă îl avea in realitate, buletinul in lipsa proprietarului nu poate fi folosit. Ce ar putea sa facă ar fi sa se dea drept tine telefonic, in contact cu banca de exemplu. Dacă ai conturi cu bani poate ca ar trebui sa îți pui niste semne de întrebare... In orice caz e ilegal și suna a hărțuire. Deci poti întoarce acesta amenințare împotriva lui/ei.