| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! Cum pot face un transfer de bani din Italia in Romania mai ieftin? A vrut cineva sa trimita 800 euro si ii lua comision de 55 euro la Western Union. E foarte mult comisionul.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferul bancar este cel mai ieftin, costand intre 10 si maxim 20 euro pe transfer.

| Violleta2022 a răspuns:

Astea sunt comisionele la companiile care fac tranzactii si schimburi bancare. Toate serviciile se platesc, iar cele internationale este nromal sa fie mai scumpe.

Nu ai de ce sa te miri, ca nu sunt asa de azi sau ieri, inca de acum 10 ani plateam $35 pentru un transfer de cateva sute de dolari.
Acum chiar mi se pare ca nu a crescut foarte mult, fiind numai 55de euro.

Deschid un cont bancar la orice banca romaneasca si cine iti face transefrul de bani international, in acel cont, va platii numai 10 euro pe tranzactie, indiferent ca iti trimite 100 euro sau 100 mii euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Revolut

| Anaa939839393 explică (pentru suntserios):

M-am gandit la asta. Dar trebuie sa platesc vreo taxa ceva?

| suntserios a răspuns (pentru Anaa939839393):

Transferul pe revolut nu are comisioane

| DeMicUnCălător a răspuns:

Revolut

| szero a răspuns:

SAlut. Eu folosesc wise. Sunt extrem de ieftini, sincer nu cred ca ii bate cineva la ratele practicate. Banii iti vor intra in cateva secunde/minute. Daca primul transfer e marisor iti vor cere sa te identifici(cel care trimite), adica copie dupa passaport etc.
Exemplu: acum scriind acest replay, m-am uitat cat costa sa trimi-ti 800 euro:
8.28 EURfee
4. 91475 euro to ron
Recipientul primeste : 3, 891.11

Ii recomand cu incredere, eu ii folosesc de vreo 6 ani. Iti poti face cont folosind linkul meu si vei avea transferul gratuit:
https://wise.com/invite/u/radui

| stefanaaalexandrud a răspuns:

Poți încerca si transfer go