| Anaa939839393 a întrebat:

Hey! Ce parere aveti despre Revolut? Vreau sa il utilizez in transferuri. Adica fratele meu, sa-mi trimita bani pe revolut, deoarece prin posta, western union, moneygram etc, comisionul este mare, adica el plateste comision pe luna cam intre 50-100 euro. Pe revolut din cate am inteles, iti ia comision 1 euro si ceva. Este de incredere?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, pentru asta e foarte bun revolutul

| mihai69 a răspuns:

Pentru transferul de bani Revolut e perfect. Nu există comisioane, decât dacă vrei să scoți mai mult de suma maximă prevăzută pentru tipul de cont pe care îl ai, de la ATM.
E posibil ca la un moment dat să fii întrebat de unde provin banii, dar nu e panică - răspunzi la chestionar și dacă nu-s "bani negri", poți folosi contul mai departe.

| Anaa939839393 explică (pentru mihai69):

Da. Pai is banii trimisi de fratele meu. trebuie sa dau o dovada ceva cand o sa fiu intrebat?

| mihai69 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Au un chestionar standard. Nu știu să îți spun exact ce întrebări sunt acolo, eu nu am avut ocazia să îl primesc sau să-l văd la altcineva.

| carevaescu a răspuns:

Din cont revolut in alt cont revolut comisioanele sunt 0

| Aditu94 a răspuns:

Tin sa te instiintez ca toate tranzactiile sunt monitorizate de ANAF, deci nu scapi, mai ales la comisioane.

| Anaa939839393 explică (pentru Aditu94):

Nu este ideea de scapat de ANAF si chestii de genul. Eu vreau doar pentru transferuri "mai ieftine". Nu ma intereseaza sa fac nu stiu ce chestii. Doar pentru transferuri de bani, atat. Ca apoi ii cheltui banii pe chirie etc.

| Aditu94 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Cred ca cel mai ok ar fi sa vezi la banca unde esti, ce comisioane se percep la transferurile de bani, comisionul in general reprezint 1-10% din valoarea sumei pe care o transferi. Trebuie studiat, ca fiecare entitate juridica isi ia un comision cota parte, acest lucru e specificat la ei pe site-uri ori in contractul incheiat cu ei si variaza de la o banca la alta. sper ca, cat de cat ti-am fost de folos