| Lester23 a întrebat:

Buna. Cum se procedează in a intra in politia locală Bucuresti sector 2 sau 3?

Răspuns Câştigător
| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Pentru a intra in Politia Locala, urmareste site-urile primariilor sectoarelor respective.
Cand anunta concurs privind ocuparea unui/unor posturi de agent, te inscrii.
Dupa inscriere:
Vei sustine examen sportiv (ceva rezistenta) + scris (cateva legi ce tin de Politia Locala).

Ca recomandare,
Inscrie-te pentru posturi de agent (din sursa externa) pentru Politia Romana. (! Politia locala nu e Politia Romana - multi fac confuzia).
E mai sigura, parerea mea, job-ul in Politia Romana (+ avantajele militare, pe care in Politia Locala nu o sa le ai)

Daca esti interesat si de Politia Romana urmareste site-ul: b.politiaromana.ro
Din cate stiu, au scos cei de la Pasapoarte acum ceva concursuri. (https://pasapoarte.mai.gov.ro/category/cariera/)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai faci o Academie de Politie si dupa terminarea ei, dai examen de ocupare a unui post la Politie.

| Lester23 explică (pentru Violleta2022):

La politia locală?

| gabicoo a răspuns:

Suni la ora 02:00 noaptea! Îi bagi undeva! Apoiiii: Vin ei urgent și te iau!