| Nimeni20192018 a întrebat:

Daca sunt angajat ca SGP in armata pe perioada determinata de 4 ani, cu posibilitate de prelungire a contractului din 4 in 4 ani, pot face împrumut prima casa pe 30 de ani?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In general se cere perioada nedeterminata. Daca iti aproba careva o va face incadrandu-te intr-o clasa superioara de risc si, deci, dobanzi mai mari. Cu astfele de venituri se tine cont ca se pot reinoi dar mai mult pentru credite de nevoi personale.
Se pot contracta insa si credite pe termen lung, de catre salariatii din domeniile de activitate cu contracte pe perioada determinata – angajati din domeniul militar, medical, al educatiei, organizatii international sau proiecte europene etc. Cam greu vei gasi.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa incerci... la mai multe banci
si te duci personal fara sa le spui ca ai contract pe 4 ani (nu prin telefon), bancile decid cui ii dau imprumutul si NUMAI bancile

insa daca ai cu ce sa garantezi, atunci SIGUR POTI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca vei sta tu angajat in armata 30 ani. Angajații in armata se pensionează mai repede. 40-45 ani sunt deja pensionați.