| Andreea0612 a întrebat:

De ce e bine sa schimbam lei in euro? Cum adica se devalorizeaza leul?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Leul se devalorizeaza din cauza economiei slabe a Romaniei. E bine sa cumparam valuta pentru ca astfel anulam o parte din inflatie dar nu in total. Daca punem Euro la banca mai capatam si dobanda si atunci chiar este bine pentru noi. Totusi, cea mai mare crestere a avut-o aurul si cei ce au aur au cele mai mari avantaje. Banul nu este, insa, facut sa stea in banci. Parerea mea este ca investirea lui intr-o afacere si rularea lui este mult mai buna acoperind complet inflatia (devalorizarea). Cine are bani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca creste euro se valorizeaza leul, daca creste leul se devalorizeaza euro. Merita sa schimbi euro cand este mai mare euro.

| niponX a răspuns:

Dragă Ade,

Devalorizarea leului înseamnă scăderea valorii lui în fața euro-ului. Adică, la început 1 leu=0, 22 euro, apoi, după devalorizarea, 1 lei=0, 21 euro. Adică valoarea lui a scăzut în fața euro-lui, iar acesta din urmă a crescut: de la 4, 4 la 4, 6 (am păstrat exemplul).
E bine să schimbăm lei în euro, doar în anumite momente. Când euro are o valoare mică, e bine să cumpărăm euro, adică să îi schimbăm ( ai 440 lei și primești 100 euro), iar când euro crește, e bine să îi schimbi în lei (ai 100 euro și primești 460 lei, deci câștigi 20 lei).
E cam discutabilă problema cu schimbatul. Cum euro este într-o continuă creștere, da...se poate spune că e mai bine să schimbi, dar nu se știe pentru cât timp și dacă vine o perioadă de scădere, îți pierzi din bani.
Sper că ți-am fost de ajutor"

Cu drag,
niponX