| bgud2000 a întrebat:

detin un avans considerabil pentru achizitia unui imobil si am 2 variante pentru a-l achizitiona fie prin credit ipotecar caz in care voi avea o rata pentru diferenta necesara de aprox 500 ron -15ani sau pot sa fac nevoi personale fara ipoteca caz in care rata ar fi 700 ron -5 ani insa la varianta nevoi personale nu imi mai raman bani pentru a lua ceva in acel imobil adica voi fi ban pe ban.

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu ti-oi putea lua multe, dar gandeste-te ca daca alegi varianta cu 500 lei -15 ani, vei ajunge sa fi platit la sfarsitul perioadei exact 90.000 lei. In schimb, daca o alegi pe cea cu 700 de lei, vei fi platit numai 42.000 lei. Gandeste-te in plan indelungat, si nu pe plan scurt.