| Alex_9605 a întrebat:

Ce inseamna un Credit imobiliar/ipotecar de nevoi personale garantat cu ipoteca? va rog astept raspunsuri.Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Credit imobiliar: un credit pentru o locuință.
Ipotecar: garantarea creditului cu acea locuință sau alta.
O persoană dacă ajunge în imposibilitatea de a nu mai respecta clauzele contractului de împrumut, banca îi ia casa sau mașina (asta din urmă dacă este prevăzut în contract!).
Citește foarte bine contractul înainte de al semna și nu după. Băncile așa au politica: amețesc clientul și după ce au obținut semnătura, să te pregătești de neplăceri!
Este o responsabilitate foarte mare când închei un astfel de contract.
Primul lucru să te preocupe dobânda, în mod special D. A. E.: dobânda anuală efectivă. Cu cât este mai mică cu atât este mai bine.
Te sfătuiesc să iei un credit de nevoi personale cu mai mulți giranți și nu cu ipotecă. Asta dacă nu ai altă posibilitate în vremurile noastre de acum și cu criza financiară în floare.
Mult succes.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| andreea3216 a răspuns:

Credit imobiliar

Imprumut garantat cu ipoteca, ce poate fi utilizat pentru achizitionarea, constructia sau modernizarea unei locuinte, precum si pentru refinantarea unui alt credit similar.Se deosebeste de un credit ipotecar prin faptul ca nu exista obligatia pentru banci de a stabili ca dobanzile variabile se ajusteaza doar in functie de un indice monetar de referinta (ex. Euribor, Libor, Robor).

Credit de nevoi personale garantat cu ipoteca

Credit acordat fara destinatie precis identificata si pentru care debitorul nu trebuie sa justifice modul in care a folosit banii. Acest credit este garantat cu un drept real al bancii asupra unor bunuri imobile determinate aflate in patrimoniul solicitantului pentru garantarea creditului. In caz de neplata la scadenta a creditului, banca este in drept sa dispuna de bunurile respective pentru a-si recupera creanta.

| videoblog a răspuns:

Inseamna un credit cu valoare mai mica. pentru detalii suplimentare ii poti intreba pe cei de la http://www.creditegorj.ro/

| canarita a răspuns:

Inseamna ca iei credit de la banaca si cu banii iti cumperi o casa cu care garantezi returnarea imprumutului, girezi cu imobilul. In cazul in care nu returnezi banii, banca ti-a luat casa, o scoate la licitatie si-si recupereaza banii, iar tu te alegi cu buza umflata... dar toata lumea asa isi ia casa, altfel cine are banii jos? Plus ca daca nu ai returnat imprumutul, chiar si rate intarziate daca ai, intri in biroul de credite, adica in cartea neagra si nicio banca nu-ti mai da credit nu stiu cati ani. Sper ca te-am lamurit cat de cat.

| scootsie a răspuns:

Creditul imobiliar este un credit pe care il soliciti pentru cumpararea unei locuinte(teren) si pentru care pui ipoteca pe acel imobil, daca este evaluat la valoarea ceruta de banca...Pentru nevoi personale, poti sa ipotechezi, in functie de suma dorita, locuinta ta, sau a unei alte persoane care accepta acest lucru. Ipoteca se radiaza dupa achitarea creditului, in totalitate. Daca nu-ti platesti ratele conform contractului incheiat cu banca, poti pierde ceea ce ipotechezi, asa ca trebuie sa ai f. mare grija!

| Kyky a răspuns:

Poate te ajuta sa intelegi mai bine: http://www.verida.ro/credit_nevoi_personale.php :)

| floricel_5586 a răspuns:

Te pot ajuta cu informatii pe www.ymaxpremier.ro