| Hope1992 a întrebat:

Buna dimineata! Exista vreo banca care ofera credit in valoare de max 1000 lei pe baza talonului pensiei de urmas, eu fiind studenta? Vreau neaparat sa imi caut un loc de munca si sa stiu sigur ca ma pot intretine pana imi intra primul salariu.

35 răspunsuri:
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ar fi Provident. Însă dacă doar pentru suma de 1000 lei vrei să te împrumuți nu s-ar merita și nu este bine să ai de-a face cu nici o bancă,toți sunt aceeași hoți care trăiesc pe spatele celor ce muncesc și își primesc salariul pe card.Își iau ei comisioane din munca omului, nu trebuie să le dai tu, adică unui cerșetor pe stradă nu ne îndurăm să îi dăm, dar băncile te storc de bani. Poate ai pe cineva de încredere la care poți apela și te poate împrumuta, decât să apelezi la vreo bancă.

| Hope1992 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Din pacate am ajuns la aceasta decizie pentru ca nu am deloc la cine apela, parintii mei nu mai sunt si de la prieteni mi-e rusine sa cer o suma atat de mare.Nu am incercat prea tare sa ma angajez pentru ca mereu ajungeam sa raman fara bani pe la finalul lunii,(eu primesc pensia pe la mijloc) si nu stiam cum o sa pot merge cele 2 saptamani fara niciun ban.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cel mai bine, mergi și discuți direct cu ei. Oricum, sunt niste cămătari doar că ei sunt legali happy, nu ai nici rude ceva mai apropiate?
Mai este varianta să discuți cu angajatorul, să-i explici situația și poate te ajuta chiar el.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hope1992):

Dar frați sau surori mai ai? Nu trebuie să îți fie rușine doar nu faci rău nimănui, dacă au plăcerea și posibilitatea te ajută, dacă nu, nu.Tu încearcă, ai doar de câștigat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Banca nu te imprumuta daca ai pensie de urmas, sigur acea pensie este mica siu nu i ti ajunge nici tie, banca i ti cere sa ai minim 5 luni lucrate la actualul loc de munca ceea ce tu nu ai, si 1000 lei nu este nici o suma mica nici mare adica îi poti cheltuii in cateva zile ca toate sau scumpit, si dupa aia ce faci? Pensia de urmas dupa cine o i ei? După mamă tată? Si ce sumă i ti dă statul? Tu ce varsta ai si in ce domeniu vrei sa te angajezi? Faza cu imprumutul bancar cade ei nu acorda pensionarilor decat daca ai pensie de 1500 lei si pana in 65 ani.

| Hope1992 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Mai am doar ca ei sunt in strainatate, sora mea nu munceste si fratele care avea de munca a fost acasa sa isi reinoiasca actele si momentan sta in carantina.
Am sunat la provident, chiar as avea nevoie de banii acestia si sper ca daca platesc totul la timp, nu o sa apara probleme in viitor.

| Hope1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Momentan sunt la camin si nu am alte costuri, pensia o iau dupa amandoi, e de 815 lei doar ca vine pe la mijlocul lunii si atunci trebuie sa mai platesc si unele utilitati unde avem domiciliul toti fratii, dupa ramaneam cam cu 300 -350 lei in mana pentru toata luna.Am tot evitat sa iau un credit, dar ar fi singura varianta sa stau linistita o luna si sa caut serios de munca. Nu pot sa spun ca nu am mai imrpumutat de la prieteni cate 100 lei,dar deja incepeam sa imprumut intr-o saptamana, sa ii dau inapoi in a doua si dupa cateva zile sa cer din nou, deja e frustant si pentru ei si pentru mine. Am terminat Automatica si Calculatoare Iasi, m-as angaja in domeniu, daca nu caut orice si vad pe urma ce mai fac. Dar simt ca am ajuns la capatul puterilor trainid de pe o luna pe alta.

| Hope1992 explică (pentru BuLaNNNeL):

Inca nu sunt angajata, am aplicat la un intership si astept sa ma sune pentru interviu, dar pana atunci sa am macar banii pentru traiul zilnic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Hope1992):

Ai facut o mare greseala ca ai sunat la provident, ăia i ti dau 1000 lei si i ti cer inapoi 3000 lei, au cxomisioane uriase puse pe zi, nu vei avea de unde plătii si vei ramane fara calculator televizor telefon mobil ei trebuie cumva sa i si recupereze banii de la tine exact ca si banca, in loc sa ceri de la un prieten 1000 lei te ai bagat in rahat, dar la ce i ti trebuie urgent 1000 lei? Ca problemele tale nu se termină aici, ai imprumutat 10000 lei si gata ai facut o afacere ai datorii? Sau pentru ce vrei 1000 lei?

| Vântulalb a răspuns:

Creditul ala, in varianta in care il obtii, va trebui sa il returnezi in rate de a doua luna dupa ce il obtii. Cum o vei putea face daca nu esti angajata si nu iti ajung banii nici acum?

| Hope1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum adica 30 000 lei? Am vrut doar sa imprumut 1000 lei si vreau sa ii returnez in maxim 2 luni (1000 lei 10 milioane in bani vechi).M-am cam panicat la ce ai spus, l-am intrebat de mai multe ori, ar trebui sa dau 27 lei pe saptamana, poate reusesc si sa ii returnez intr-o luna, nu inseamna ca dau in plus doar 108 lei?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Hope1992):

Mi se pare o prostie, tu stai la camin si fratii tai in apartament si culmea tot tu le platesti intretinerea lumina etc? Sa i si plateasca ei ca tu nu ai cum, caminul nu costă? Sau este gratis? Daca nu te descurci vinde apartamentul si i ati o garsoniera si fratilor la fel, nu poti tu sa le dai lor bani si ei sa nu faca nimic, sora ta sa caute si ea servici ce varsta ai? Dar sora ta? Tu pana vei gasi servici dureaza, si o sa fi datoare la provident. Esti din Bucuresti?

| Hope1992 explică (pentru Vântulalb):

Primesc luna asta 815 lei si luna viitoare 815 lei din pensie, si daca ma angajez in aceasta luna voi primi luna viitoare inca ceva in plus, 1000 de lei as putea sa ii achit, gandind logic in maxim 2 luni.

| Hope1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stau in apartament,ei sunt plecati in strainatate, doar eu sunt in tara, acolo e locul nostru sa spun asa, dar stam in chirie.Caminul e gratis pentru persoane orfane. Trebuie sa platim si acolo ca in caz ca mai vin in tara cu treaba sau eu vreau sa ma duc in judentul de resedinta sa avem unde sa stam. Sunt in Iasi, la facultate.Am 24 de ani, sora mea e cu 2 ani mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tu ceri 1000 lei adica 10 milioane vechi, si cu comisioanele lor de penalizare daca nu platesti la timp suma poti ajunge sa dai inapoi 30 milioane asta am vrut sa spun, si ce faci ramîi iar fara bani? Platesti datoria si faci alta?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Hope1992):

Incurcata viață ai si situatie, dar casa unde ai stat cu parintii numai este? Cum de ai ajuns in chirie?

| Hope1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am stat toata viata in chirie, mama ne-a crescut singura ca tatal meu a decedat cand aveam un an si ceva. Nu cred ca putea sa ne si ingrijeasca si sa adune averi.

Bula
| Bula a răspuns:

1000 lei sunt cca. 200 euro.
Nu este suma mare pentru cei care au lucrat /lucreaza afara sau au un venit mediu, chiar in tara.
Incearca un imprumut in aceasta zona de rude /cunostinte.

De la banca nu prea vei primi imprumut, fiindca nu esti angajata de minim 6 luni.
La Provident trebuie sa platesti SAPTAMANAL. Daca nu platesti chiar astfel, la timp, atunci iti baga penalizari mari.

Ceea ce trebuie sa platesti lunar NU poate fi doar 27 lei, achitabil in 2 luni!
In 2 luni de rambursare ai 9 saptamani x 27 lei = 243 lei, adica nici un sfert din suma imprumutata!
Tu ori ai inteles gresit calculele si conditiile de imprumut, ori te-au momit sa pici de fraiera!

| Hope1992 explică (pentru Bula):

Am pus 108, referindu-ma ca sper sa le platesc banii in 4 saptamani. Sincer as vrea sa scap de ei rapid. am vorbit acum cu ei si se pare ca daca nu am la mine contractul de inchiriere nu ma pot ajuta, plus ca banii mi-ar fi virati in 14 zile si pana atunci imi iau eu pensia fara sa trebuiasca sa platesc vreun comision.

| darrio2007 a răspuns (pentru Hope1992):

Nu apela la Provident. Vei returna mult mai mult decat ai imprumutat. Si nu cred ca iti poti permite.

| Hope1992 explică (pentru darrio2007):

A picat optiunea asta, voiau si o copie dupa contractul de inchiriere si nu am cum sa fac rost de el acum, eu sunt in alta parte. Probabil tot ce pot sa fac e sa astept 2 saptamani, pacat ca imi ratez toata sesiunea, dar in conditiile de acum nu pot sa ma concentrez pe nimic. Macar metoda de facut bani online cunoaste cineva, macar sa fac 20-30 lei pe zi ca asa ca stau in fata calculatorului destul de mult

| darrio2007 a răspuns (pentru Hope1992):

Dar cu facultatea cum te descurci? Financiar ma refer.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Hope1992):

Dacă ai terminat o facultate, caută loc de muncă, căci vei găsi cu siguranță.

| Hope1992 explică (pentru darrio2007):

Sunt la politehnica si am intrat la buget din primul an,desi nu amm note stralucite in acest an, nu pot pica la taxa, pentru ca sunt putini si prefera sa aiba studenti. Nu am nimic altceva de platit, decat pe la mijlocul lunii cativa bani pentru intretinere, dar eu as fi avut nevoie ca sa ma alimentez cum trebuie, ca nici sa dorm cum trebuie nu mai reusesc.

| Hope1992 explică (pentru sadrian46):

Mi-ai depus CV la intership, dar ma gandesc cu groaza ca daca ma suna nu o sa ma pot prezenta, nu prea reusesc sa ma mai tin pe picioare.Nu mancam prea mult nici inainte, dar in ultimii 2 ani, ori ramaneam fara bani si nu mancam, ori la supare nu o faceam, nu am apetit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Hope1992):

Dacă ești chiar în această situație, se mai întâmplă și așa, poți apela la ajutor social la primărie, o fac și țtgani care merg cu mașina proprie al interviu, deci care a bani de benzină.
Mai sunt ONG-uri, sau asociații religioase care oferă o masă caldă pe zi celor ce nu își pot permite, caută și o să găsești.

| Hope1992 explică (pentru sadrian46):

Voi lua in cosiderare sfatul dumneavoastra, eu nu prea am auzit de aceste ONG ca sunt multi oameni ai strazii, acum 2 ani era chiar o batranica tare slaba care statea langa Auchan, nu inteleg de ce nu s-ar fi dus sa manance daca avea ocazia. Dar e posibil sa existe.

| NLS a răspuns (pentru Hope1992):

Scrie-mi pe privat.
Cred ca pot sa te ajut cumva.

E adevarat ce au zis colegii.
Provident sunt escrocii supremi.
Iei 1000, dai aproape triplu inapoi.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Hope1992):

In 4 saptamani ai plati 4 x 27 = 108 lei. Acesta poate fi COMISIONUL perceput de Provident.
Dar tu vrei sa imprumuti 1000 lei, iar RATA saptamanala (pentru 4 saptamani) este de 1000 : 4 = 250 lei!

Practic, tu trebuie sa le platesti saptamanal RATELE de imprumut + COMISIONul, adica 250 + 27 = 277 lei, in fiecare saptamana, timp de 4 saptamani, adica TOTAL = 1108 lei!

| Hope1992 explică (pentru Bula):

Nu rata saptamana scrie la ei pe site ca pentru suma de 100 lei este de 27-28 lei,nu mai conteaza,oricum imi cereau contractul de inchiriere si nu vreau sa ii bag la belele si pe fratii mei, daca e sa iau un credit sa fiu doar eu raspunzatoare. Mai ales in cazul in care ar fi camatari periculosi, ar fi culmea sa o incurce si altcineva in afara de mine. Am mai auzit povesti ca unii omaeni au platit dublu desi le dadeau dobanda la fix, sper sa nu patesc asa ceva, nu mi se pare normal.