| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Din câte am înțeles Marea Britanie a ieșit din UE și acum e mai greu de mers la locul de muncă.
Ceea ce vreau să zic este că prietenul meu a mers anul trecut și a aplicat pentru acele acte dar din păcate a reușit doar să depună o cerere și abia acum i-au venit actele. A reușit să vină 3 săptămânii în țară dar am înțeles că dacă stai mai mult de o lună, nu mai poți aplica pentru acte.
O întrebare dacă nu i-ar fi venit acele acte și s-ar fi decis să se întoarcă cu totul in țară, ce ar putea păți fără acele acte?
Întotdeauna așa a fost sau doar acum de când a ieșit din UE?
Știu că dacă mergi la muncă sau studii în Anglia trebuie să ai acel nino pentru a fi în evidența lor și pentru a putea sa îți deschizi un cont bancar.
Nu prea mă pricep cu actele de Anglia.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De cand a iesist UK-ul din UE, nu se mai poate intra in UK decat cu viza de: turist, munca, studii sau conditii medicale.
Asadar, daca prietenul tau nu are acele acte, care presupun ca-s contract de munca sau viza de munca, nu cred ca poate sa mai intre.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai da le are acum dar mi-a zis că poate veni acasă și dacă sta mai mult de 6 luni în țară, pierde dreptul de a lucra. Și doar prin agenții și ceva vize de flotant. Oricum ciudată treabă. El a zis că nu mai vrea să meargă înapoi da mna îmi pusesem anumite întrebări și am crezut că pe baza acelor acte poți întra pe perioada de 5 ani când vrei în țară să lucrezi.