| Anonimaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Bună, nu stiu daca ma încadrez chiar în aceasta categorie, însă aș avea nevoie de niste sfaturi sincere, fără mișto și fără vrajeli.
Sunt foarte hotarata să plec la studii în Anglia după bacalaureat, am aplicat la 5 universitati prin ucas de la care am primit deja 3 răspunsuri de da cu condiția să iau 8 la bac la fiecare materie și IELTS-ul cu minim 6. As dori sa stiu cam câți bani ar trebui să strâng pentru a mă putea descurca pana când îmi voi găsi un job, cam cat de ușor îți poți găsi un job pe acolo, mai ales de la cei care cunosc cum sta treaba pe acolo sau au rude cu care au discutat aceste aspecte.
Iubitul meu lucrează acolo si s-s stabilit acolo de ceva vreme împreună cu familia lui. Avem aproape un an și ceva de zilei împreună, ne iubm nespus, însă părinților mei nu le voi putea spune de relația mea cu el decât după examenul de bac, după ce îl voi lua. Dacă îl voi lua cu nota cat mai mare, desigur. Am niste parinti mai complicati de fel, si nu vor sa auda ca mai incep vreo relatie cu vreun baiat, pana nu iau bacul. In aceste condiții, părinții mă descurajează foarte mult, spundu-mi ca nu au idee cum îmi închipui eu ca pot studia acolo căci e nevoie de mulți bani pentru primele luni până când imi voi găsi un job, plus chiria și alte cheltuieli, fapt pe care l-am înțeles, însă mi-a venit cam greu să îi cred când mi-au spus că doar biletul de avion până acolo costa 12 milioane. Sper din inimă să înțeleagă mai bine după ce le voi explica de relația mea și de faptul că mă gândesc la viitorul meu.
Pe lângă toate acestea, cunosc persoane, chiar foarte apropiate mie care au plecat în Anglia sa muncească pentru a strânge niște bani iar apoi să se întoarcă în țara, însă după câteva luni au decis să rămână acolo definitiv, s-au angajat si au dus-o foarte bine, fără mari probleme. Își puteau plăti chiria bine mersi, și stăteau și mai mulți intr-o casa. Intr-adevar, se plângeau ca nu au apucat să strângă cine știe ce bani, căci chiriile sunt mari, însă o duceau bine. Nu puteai spune că mor de foame. Se duceau și prin pub-uri. Prin club-uri. Peste tot. Își permiteau să investească și în distracții. Am nevoie de sfaturile voastre cele mai sincere. Am nevoie de ajutorul vostru, și nu glumesc deloc. E o decizie care mă va marca mult, pe parcurs. As vrea sa stiu tot ce este nevoie. Îmi doresc din toată inima să pot pleca la studii acolo, și să fiu si lângă el, mereu.
Ce-mi sugerati să fac? În situația mea, ce ați face? Câți bani îmi sugerați să strâng, în condițiile în care aș avea posibilitatea să stau cu el și să studiez chiar la el în oraș? Dar cu părinții, în cazul în care nu vor fi de acord să plec, sau cu relația noastră, sau să stau cu el? Dar despre viata acolo ce îmi puteți spune? Cat de ușor sau de greu se poate găsi un job acolo? După cât timp, după ce si ajuns acolo, aproximativ? Vă mulțumesc din suflet și va promit o fundiță! O seara minunata!

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca nu stai in CHina si iei biletul din timp, rezolvi si cu vreo 100-120 EUR maxim. In rest, trage tare pentru bac.

| DianaDaria a răspuns:

Buna... Eu am fost in Anglia in Noiembri cu prietenul meu am fost la sora lui nu am stat foarte mult din cauza ca un loc de munca acolo il gasesti mai greu deoarece trebuie sa astepti insurance number, trebuie sa iti faci un card la o banca e putin mai complicat cu locu de munca. E adevarat ca acolo e ff scumpa chiria noi plateam 800 lire doar noi doi pe o camera, mancarea e ieftina, trasportu e mai scump ca trebuie sa bagi minim 5 lire in fiecare zi pe un card.Cu studile nu stiu ce sa iti zic ca nu stiu happy oricum cred ca o sa ai niste benefici zic eu asta o sa vezi cand ajungi acolo. Parinti pana la uram, tu trebuie sa iti faci un viitor si sa le spui ca nu o sa stai cu ei toata viata ca ai viata ta pana la urma esti majora si nu te ingrijora ca nu e 12 milioane biletul de avion happy happy noi am platit amandoi 100 euro cu tot cu 2 bagaje de 20 kg fiecare. Si daca zici ca ai posibilitatea sa stai la el nu iti trebuie ff multi bani, ma gandesc ca el daca lucreaza acolo are ceva bani si poate sa va intretina pe amandoi pana iti gasesti un loc de munca... Succes la BAC sa iei o nota cat mai mare ca sa poti sa intri la universitatea pe care ti-o doresti si cu parinti pana la urma daca nu sunt de acort nu iti strica viitorul si du-te si fa ceea ce iti doresti ca poate mai tarziu o sa fie mandri de tine. Succes! :*