| Roberta1987 a întrebat:

Buna. Doresc sa cumpăr produse en gros pentru redecorarea casei mele, uz personal. Producătorul vinde exclusiv persoanelor juridice iar eu nu am firma. Pot ruga un prieten sa imi dea datele si sa fac factura pe firma lui daca nu au treaba una cu cealaltă? Il afectează cu ceva? Multumesc

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai idee cumva ce inseamna en gros?
Inseamna sa cumperi in cantitate mare, minim 10, 100 sau chiar 10.000 bucati, si ma indoiesc ca tu ai nevoie de o cantitate atat de mare acasa.
In ce priveste firma prietenului tau, este ilegal sa faci asa, fiindca factura aia va intra in cotabilitatea lui si toata marfa ii va intra pe stoc, el trebuind sa ti-o revanda tie, la un pret mai mare.
Depinzand de obiectul de activitate a companiei lui, s-ar putea sa nu poate achizitiona obiecte de casa.

| Violleta2022 a răspuns:

Afla de la producator cui vinde si mergi la acele magazine sa cumperi.

| Iote a răspuns:

"en gros", cu toptanul, zeci sau sute de bucati identice.
Cred ca tu vrei cate o bucatica de la un angrosist. Dar nu cred ca iti va da.
Prietenul poate cumpara el prin firma lui cantitatile uriase si sa-ti revanda tie cu TVA, cu toate comisioanele, bucatile de care ai nevoie. Intrebarea este: il avantajeaza? Are cui vinde restul marfii sau ramane cu ea pe stoc si cu paguba?
Intreaba-ti prietenul.

| Roberta1987 explică (pentru Iote):

Stiu clar ce in seamna "en gros". E vorba de parchet pentru o casa de 200 mp si lavabila, clar am nevoie de cantitate mare apucandu-ma de toata odata. El are un magazin alimentar deci nu au legătură una cu cealaltă. El e dispus sa ma ajute dar nu cunoaște legislația. Multumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roberta1987):

In acest caz este imposibil sa te ajute chiar daca vrea, fiindca poate avea necazuri legale, doarece in magazinul alimentar nu poate aduce parchet si nici materiale de constructie.
Domeniul de activitate pe care-l are societatea lui, nu-i permite elgal sa aduca asa ceva.

| Roberta1987 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru raspuns. Stiti cumva dacă e bataie mare de cap pentru un pfa? Mi-as face pfa pentru parchetul acela laughing si ce taxe plătesc ulterior. Mulțumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roberta1987):

Nu mai stiu la cata vreme se fac raporatile de taxe pentru pfa si ce acte si autorizari ai nevoie acum, dar nu merita sa faci acest lucru pentru a cumpara niste parchet, ca nu ai voie sa ti-l pui tu in casa, fiindca vine Garda financiara sau cine mai sunt acum in control, si te amendeaza, ca ti-ai insusit-o personal... sau cine stie, poate iti fac acte ca ai facut evaziune fiscala, insusindu-ti bunurile cumparate.

| Iote a răspuns (pentru Roberta1987):

1. Nu ai spus clar de la inceput si noi am facut presupuneri.
2. Ciudat ca o persoana care are firma, nu cunoaste legislatia in ce priveste comertul.
3. Fa comanda printr-un magazin de profil, nu te mai complica inutil.

| Strwberrs a răspuns:

Nu cred ca il va afecta dar nici nu cred ca e o idee buna. Adica nu stiu din ce punct de vedere il va afecta.

| KR0N5TADT a răspuns:

Întreabă prietenul. Unele produse pot fi luate, altele nu.