| monaaa a întrebat:

eu fac accesorii hand made, bratari inele, cercei si vreau ca de martisor sa le pot vinde. Dar nu sunt Pfa si nu stiu de unde sa incep cu formalitatile pentru a-mi obtine autorizatie de vanzare in perioada martisorului. Cine poate sa ma lamureasca va rog din suflet. E nevoie neaparat de pfa sau pot doar si cu autorizatie de la primarie? Va rog mult din suflet.

Răspuns Câştigător
| Rapunzell a răspuns:

Daca nu ai forma legala de activitate (srl, pfa, if etc) nu poti vinde legal. Singura posibilitate ramane sa le dai in consignatie cuiva care are o forma legala de actrivitate si care va pune adaos comercial produselor tale si ti le va achita pe masura vanzarii. Dar chiar si asa, in momentul in care iti da banii, tu trebuie sa mergi la financiar si sa depui o declaratie (220 parca, nu mai stiu sigur), apoi sa platesti 16% profit. Asta daca vrei sa lucrezi legal.

Autorizatie de la primarie pentru a vinde in poata sau la targuri, primesti NUMAI daca functionezi legal.

Sunt destui care se risca si vand la negru in piata, dar controalele sunt dese, vin in patrulare cei de la opc, garda financiara si politia financiara, imbracati in civil, si daca te prind, o incurci.

Pentru martisor, mai ai posibilitatea de a participa la targurile organizate de muzeele de arta si/sau arta populara. Acolo chiar nu-ti trebuie nimic.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este nevoie de o forma juridica, cel putin PFA. Citeste OUG 44/2008, in special prevederile privind PFA si Anexa, pct.1 unde ai documentele necesare pentru infiintare. Succes si numai bine!

| beldy a răspuns:

Mergi la registrul comertului