| ecaterinadercaci a întrebat:

Buna la toti, am o intrebatare la care voi sa imi da-ti un sfat.
Mai am 1 an si termin TREAPTA GIMNAZIALA (adica clasa 9-a), si tot ma gindesc, unde sa plec mai departe: la COLEGIU sau LICEU sau chiar poate si la scoala profesionala, pentru ca problema este ca m-am zapacitsi m-am epuizat deja sa invat, dar pe deoparte vreau sa am studii mai superioare, un salariu mai mare.
Eu invat destul de bine, pe note de 10; 9; 8 si uneori 6 si 7. Ce pot sa fac mai departe in acest caz?
Multumesc mult, va iubim :*

Răspuns Câştigător
| LordOfLegions a răspuns:

Buna sunt in a 10-a si am lipsit de la scoala 1 luna deja, si pot sa spun ca nu mai am niciun chef sa merg la scoala asa ca cunosc senzatia chiar daca tot timpul mam descurcat la scoala note 6-8. Sincer in primul rand sunt doar 2 drumurile LICEU sau PROFESIONALA si daca vrei sa poti sa faci un curs (Exemplu: Curs ca sa inveti sa faci pizza: ai nevoie de liceu.) In zilele astea daca nu ai liceu nu poti sa faci nici un fel de pregatire. Profesionala iti asigura un loc de munca dar sa nu te astepti la un salar ok (1.000 Lei pe luna).

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand "gimnaziala" sunt clasele 5-8, deci, tu esti clasa a 8-a nu a 9-a. sa-mi fie cu iertare, dar epuizarea cu invatatul pe care o mentionezi aici nu se prea vede, atat vreme cat spui ca ai note si de 6 si 7, cam mediocre pentru cat afirmi ca te epuizezi.
Cat despre liceu, incepe cu clasa a 9-a si se termina cu a 12-a si examenul final de bacalaureat.
Notele de 6-7 nu sunt note bune, sunt note mediocre si daca vrei sa mergi la cursuri superioare dupa liceu, este bine sa iei numai note de 9 si 10, adica sa tragi tare si abia atunci o sa intelegi ce inseamna sa te epuizezi invatand, mai ales daca vrei sa ajungi cineva cu salariu mare.

| ecaterinadercaci explică (pentru Violleta2022):

Unde invat eu,, gimnaziala'' este de la clasa 5-9.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ecaterinadercaci):

Si unde-i scoala asta, banuiesc ca nu-i in Romania.

| ecaterinadercaci explică (pentru Violleta2022):

Nu este in Romania, este in Republica Moldova

| Zorok a răspuns:

Depinde pe ce drum iti doresti sa o iei.
Informatica
Politica
Justitie
Medicina
Etc.
Sunt in clasa a 10-a la profilul Mate-Info, sunt fericit ca am ales acest profil.Dar aici discutam despre tine, in ce domeniu iti doresti sa lucrezi? ce facultate vrei sa urmezi? Aici depinde doar de tine... Sper ca te-am ajutat