| jack115 a întrebat:

Are rost viata? Toata ziua la scoala. Vii acasa iarasi lectii... Termin gimnaziull unde sa plec mai departe ma gandesc toata ziua, unde sa plec la ce colegiu, la liceu nu ma gandesc ca am media cam mica si iarasi incep parintii " ce liceu vreau! etc,, daca nu dau bacul, am be***o, cat nas invata tot nu am note mari, presupun ca fac un colegiu, ce voi avea in viata, voi lucra pentru cineva si voi fi dadaca lui.
Nu inteleg sensul in viatasad

Răspuns Câştigător
| Da7 a răspuns:

Viata poate avea multe sensuri. Depinde de tine si pasiunile si visele tale. In legatura cu invatatul, daca te straduiesti in continuare si nu renunti vei vedea ca faci progrese, e ok sa pui intrebari cand nu intelegi ceva sau sa stai mai mult timp la o lectie pe care n-ai inteles-o din prima. Pentru liceu ai putea sa incepi sa rezolvi subiecte de examen ca sa te familiarizezi cu subiectele si pune intrebari profesorilor sau cere explicatii unde nu intelegi. Cominicarea e foarte importanta, si daca vrei ca parintii tai sa te inteleaga trebuie sa le spui ce gandesti si ce simti, altfel nu au de unde sti. In rest, cred ca ai putea face cateva sedinte la consilierul scolii in privinta orientarii profesionale si atitudinii despre viata, te poate ajuta foarte mult. Capul sus si mult succes in continuare!

1 răspuns:
| LilPeep a răspuns:

Scoala e pierdere de timp, si nu viata nu are rost, nimic nu are sens cand esti depresiv.