| Anonim1086 a întrebat:

Bună, merită să deschid ceva în legătură cu transportul de turisti, pentru turul orașului într-o stațiune de la mare? Nu doresc anula acesta. Ci în viitor. Anii viitori.

Cu "trenuleț turistic" sau ceva asemănător.

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De unde vrei să știm noi dacă merită?

Uită-te și tu la serviciile similare deja existente, vezi cât de căutate sunt, câți clienți au, câte luni pe an funcționează, cât costă un bilet, etc. Apoi calculează cât trebuie să investești, ce cheltuieli de funcționare vei avea, interesează-te de ce autorizații ai nevoie, cât de greu se obțin, etc. Abia după ce faci toate astea îți vei putea forma o idee dacă merită sau nu.

Dacă ar fi simplu, toată lumea ar face afaceri.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu stiu cat de bine ar merge din moment ce singurul obiectiv al oamenilor veniti la mare e sa stea toata ziua sa se coaca la soare. Ar merge o chestie de genul intr-un oras turistic.

| Anonim1086 explică (pentru Aasdfghj):

Eu mă gândeam la chestia asta, pentru că la mine în oraș, într un parc exista un trenulet de acest gen. Doar că merge pe șină. Si în fiecare weekend e plin efectiv. Vara, pentru ca doar atunci merge. Ma gândeam la chestia asta, pentru ca la mare vara, e plin în unele stațiuni, mai ales seara. Iar familiile cu copii merg cu astfel de trenulețe dar nu numai. Merg și tineri, și oameni mai invarsta. Ma gândeam la chestia asta, alta idee care sa fie aproximativa nu am.

Ziua știu ca nu prea merge ( mai ales dacă e atât de cald ca și acum ), însă spre seara când se răcorește si dacă promovezi trenulețul, 100% merg. Am văzut trenulețe de acest gen, în trecut la mare, în România și era plin. Erau vreo 2-3 trenulețe unul după celalalt, gata sa plece. Erau full toate.

| Anonim1086 explică (pentru Aasdfghj):

In stațiunile de la mare, sunt turiști ( anul ăsta a fost cam rău..., dar au mai fost ani de genul ). La munte, nu prea aș face chestia asta, pentru că nici nu îmi place muntele. Tot într o stațiune de la mare aș prefera...

| Aasdfghj a răspuns (pentru Anonim1086):

Asta e strict pe o categorie de oameni, si da, asta ar merge. Dar tu ai zis ceva turistic si eu prin asta inteleg ca vizitezi ceva obiective turistice, ceva ce la oamenii de rand nu prea merge. Asa da, poti incerca dar vezi ca unele statiuni au asa ceva. Vezi care nu au.

| Anonim1086 explică (pentru Aasdfghj):

Știu că unele au. Și acolo, unde sunt, anii trecuți în perioada estivala erau full. În fiecare zi, până seara.

Știu că ar merge, doar că fiecare are părerea lui. În orice afacere, există riscul de a nu merge.

Dacă ar merge, eu aș vrea să duc turiștii și pe la obiective turistice, se poate opri un anumit timp pentru vizita și poze. Ca să zic așa "istoria" acelui loc, ar fi povestită vocal în trenuleț, printr o înregistrare făcută.

O să încerc.

Mulțumesc pentru răspuns!

| Aasdfghj a răspuns (pentru Anonim1086):

Majoritatea oamenilor veniti la mare nu sunt interesati de cultura. Foarte rar am vazut turisti sa se plimbe de exemplu prin centrul vechi al constantei, care e plin de imobile frumoase, cu istorie. Ce vrei tu sa faci trebuie sa ai si cu cine. Ramai la trenulet si la plimbarea turistilor dintr-un loc in altul, parerea mea. Bafta in ceea ce vrei sa faci.