| biibwww a întrebat:

Mi-am facut un card de cumparaturi de la BT, si vreau sa stiu daca in momentul in care scoti de pe acel card [de ex: 500 lei] luna viitoare trebuie sa pui pe card aceasta suma? total? sau pui tot asa in rate? multumeschappy

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cardul de cumparaturi este de fapt un card de credit. El este facut pentru a face plati cu el la comercianti nu pentru a face extrageri de numerar la bancomat.
Presupun ca prin "scos" intelegi faptul ca ai facut cumparaturi cu el platind direct la comercianti (online si offline) in cadrul unui ciclu de tranzactionare de o luna. In acest caz ai o perioada de gratie de max. 54 zile deci la data de 24 luna urmatoare va trebui sa restitui integral suma utilizata pentru a evita plata de dobanzi si penalitati. Daca nu poti rambursa integral suma e bine sa suni la banca pentru un plan de rate egale pe cea mai mica durata in care poti acoperi suma restanta ca sa platesti o dobanda mai mica, cea de baza e foarte mare.
Un astfel de card e util pentru a cumpara produse mai scumpe in mai multe rate fara dobanda, pentru a beneficia de reduceri sau puncte de reducere la alte companii cand iti faci cumparaturi curente, etc. Daca mai ai intrebari poti sa le pui tot aici.