| HarpaMarian19 a întrebat:

Salut,
Acum 3 ani bunica mea a cumparat in 46 de rate niste electocasnice destul de scumpe de la Flanco. A primit si un card de cumparaturi. A platit timp de un 6 luni suma minima de plata, dar dupa s-a oprit din a plati ratele timp de 11 luni. Cand a vazut ca o sa-i faca poprire pe pensie, ne-a obligat pe noi sa-i platim ratele la banca (nu intrebati de ce le platim noi, pentru ca ne are cu ceva la mana). Acum 1 an de zile bunica mea a scos in numerar 2700 lei de pe cardul de cumparaturi si i-a cheltuit pe toti pentru a-si cumpara un porc, nestiind ca o ca creasca suma la "datoria luna curenta". In momentul de fata am reusit sa platim toate cele 46 de rate, dar mai aveam la datoria luna curenta 3400 de lei plata si o dobanda de 60-65 lei lunar. Vreau sa stiu cum procedez ca sa platesc toata suma integral si sa inchid contul. Ma poate ajuta cineva sa-mi explice cum procedez ca sa platesc toata datoria dintr-o singura plata si cum sa inchid contul? Alte sfaturi sunt bine venite.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti sa inchizi contul bancar al nimanui, dar poti sa mergi la banca si sa platesti integral datoria.

Pe ascuns poti sa-i furi cardul si sa-l tai, sperand ca nu se duce la banca sa scoata altul.

O alta varianta este sa o duceti la medic si sa o declarati inapta mental, sa aiba grija de ea si atunci uu preluati puterea de decizie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Virezi toată suma datorata și datoria se achita. Închisul cardului trebuie sa îl facă ea, că ea este titulara.

| Sophieka a răspuns:

Smechera baba... Nu mai platiti nimic. Lasati-o sa se descurce.

| adryang78 a răspuns:

După ce achiți integral, bunica trebuie să sune și să ceară închiderea contului.

| Bogdan0783 a răspuns:

Chiar daca achiti integral, bunica trebuie sa inchida contul,