| Bibilow96 a întrebat:

Pentru cei care trimit/primesc bani din strainatate. Am inteles ca esti o limita de 1000 sau 2000 de euro, pentru a nu se complica lucrurile. Imi puteti da mai multe detalii despre asta. Care este limita mai exact?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde ai citit asta?
Impozitarea nu se face așa.
Dacă primești o donație de la familia ta din străinătate sau de la oricine altcineva aceea este o donație, nu se impozitează.
Dacă suma primită se constituie ca venit atunci faci o dată pe an o declarație de venituri în ianuarie iar impozitarea se face în baza acestei declarații, nu ounctual pe o sumă primită din străinătate.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu nu există nici o limită.
Sunt transferuri personale. Pentru sumele mari, este nevoie de transfer bancar, cu justificarea naturii trimiterii.
Trebuie să se scrie, suma reprezintă...

| Bibilow96 explică (pentru sadrian46):

Am citit ca daca depasesti anumite sume, risti sa fi dublu impozitat. De aceea intreb.

| Bibilow96 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!

| sadrian46 a răspuns (pentru Bibilow96):

Unde ai citit asta?
Impozitarea nu se face așa.
Dacă primești o donație de la familia ta din străinătate sau de la oricine altcineva aceea este o donație, nu se impozitează.
Dacă suma primită se constituie ca venit atunci faci o dată pe an o declarație de venituri în ianuarie iar impozitarea se face în baza acestei declarații, nu ounctual pe o sumă primită din străinătate.

| doctorandus a răspuns:

Daca este o suma castigata in mod legal, pe care o poti justifica in orice moment la fisc, nu e o problema. Problema apare doar in momentul in care faci transferuri care miros a spalare de bani (money mule).

| relian a răspuns:

Lucrurile nu se complica daca trimiti pana in 10 mii sa zic. Dupa se intereseaza de tine serviciile de informatie,dar doara se intereseaza,asta sa vada cam de pe unde ar proveni banii aia,daca is murdari, atunci da ceara ca lucrurile is complicate rau laughing
Limita? Intreaba pe cei cu care trimiti, aia iti vor spune clar si exact cam care e limita maxima ce poti trimite cu acea agentie.
Prin banca, transfer bancnar pooti trimite milioane, bani sa ai laughing

De regula este vizat cel care trimite, de exemplu daca trimiti 10 mii de dolari prin westernunion sau moneygram, o sa te verifice FBI sau alte afentii de genul asta, sa vada cine si care e treaba cu tine.
Dar nu vine nimeni sa te ia la intrebari laughing dar stiu sigur ca asta se intampla.