| AdriaNNN0722 a întrebat:

Bună ziua, am trimis în Anglia un colet prin posta romana la o persoana care ar fi vrut să-mi cumpere consola. Problema e ca el tot îmi zice ca sunt ceva erori la banca și ca nu se trimit bani iar acum mi-a cerut sa trimit eu 1000 de lei deoarece din greșeală el a trimis 2000 de lei în loc de 1000 și după ce trimit eu suma asta primesc și eu cei 2000 de lei (suna a țeapă). Acum vreau sa anulez expedierea coletului, am fost la posta dar ei știu când a ieșit coletul din tara în rest nu mai știu nimic. Ce pot sa fac?

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cum dracu sa trimiti fara bani? ma baiete, tu judeci? Cum naibasa faci asemenea prostie? nu pot concepe sa existe oameni care sa faca asta.Esti frate cu danila prepeleac? laughing. Numai trimite in viata ta asa ceva.Eu nu am incredere in nimeni, mai bine trimite aia 1 000 de lei mie laughingsi vb eu cu el sa iti restituie consola si bani big grin haha, uf

| anonimg a răspuns:

Singura solutie este ca chiar acum sa anunti politia. Doar politia in cooperare cu cea din Anglia iti poate inapoia coletul.
Maine poate sa fie prea tarziu.

| AdriaNNN0722 explică (pentru anonimg):

Am primit un mail de la banca cum ca ar fi fost efectuat transferul și după ca ar fi apărut o eroare.

| anonimg a răspuns (pentru AdriaNNN0722):

Daca s-a efectuat transferul, atunci s-a facut plata, indiferent ca a aparut o eroare dupa aceea.
Si daca el a facut "greseala" sa iti trimita 2000 de lei, mai intai sa ajunga banii la tine, si la urma ii trimiti inapoi 1000. Dar el minte ca a facut vreo greseala.
Un colet trebuie trimis intotdeauna -si numai intotdeauna- cu plata ramburs. Macar pierzi banii pe transport, dar nu pierzi tot coletul.

| AdriaNNN0722 explică (pentru anonimg):

El a zis ca trebuie prima data sa trimit 1000 de roni și după primesc cei 2000 ca asa cere banca

| anonimg a răspuns (pentru AdriaNNN0722):

Banca nu cere astfel de tranzactii. Aceasta este inselatorie nu doar 100%, ci 1000%.
In locul tau eu as anunta politia.

| RaduRobertRO a răspuns:

Teapa! Daca coletul a plecat si nu e cu plata la livrare, ai cam ramas fara consola.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Exact. Din pacate...

| Serfiu a răspuns:

E o teapa veche. e si pe Youtube un video facut de un youtuber care la fel a trimis in Anglia si teapa. Nu mai ai ce face. Asta sa iti fie invatatura de minte.