| dulcineea23 a întrebat:

Buna!
poate imi raspunde si mie cineva...lucrez in austria de un an jumate la o splatorie auto.am un contract de parteneriat.eu sunt autonom, numai ca din contractul semnat eu nu am nici un drept, sunt obligat sa muncesc de luni pana duminica de la 8-19, fara nici o zi libera, fara concediu.eu imi platesc singur toate taxele, asigurarea medicala.am dat si 4000 de euro garantie. ce pot sa fac? e legal un astfel de contract? mersi

Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Bun gasit,
Chiar daca sunteti autonom, in contract trebuie sa fie mentinonat perioada colaborarii ( adica pe ce perioada este valabil acel contract), salariu ( suma impozabila sau neta, in functie de negocierea avuta), clauze si conditii speciale ( cum ar fi acea garantie de 4000 euro in caz ca veti produce niste daune
( banuiesc) sau in care veti pleca, fara sa anuntati si atunci s-ar produce niste pierderi sau alte motive, care au dus la solicitarea garantiei. Daca dumneavoastra vorbiti limba germana fluent sau satisfacator cat sa va intelegeti sau limba engleza, mergeti la Consulatul Roman sau Ambasada Romaniei din Austria sa va indrume catre institutia abilitata de la Fortele de Munca din orasul respectiv, astfel incat un inspector specializat pe litigii de munca, sa va explice care este legislatia muncii in Austria si care sunt drepturile dumneavoastra, nu numai obligatiile dumneavoastra
( sa lucrati de luni pana duminica de la ora 8-19, fara concediu, fara zile libere). Important este de asemenea, ce ati stabilit dumneavoastra la angajare cu firma respectiva, cand ati semnat contractul de parteneriat si ce inteleg partenerii dumneavoastra mai ales, ca spuneti ca sunteti autonom.Trebuie sa aveti ca prioritate respectarea acestui contract de parteneriat si sa aveti dovada platii acelei garantii in scris ( chitanta cu stampila si semnatura / eventual factura sau chitanta sau declaratie, semnata de persoana cu care ati facut contractul de munca). Iata adresa si datele de contact ale ambasadei:
Adresa ambasadei

Prinz Eugen Strasse 60, 1040 Wien.

Adresa sectiei consulare
Theresianumgasse 25, 1040 Wien.

Telefon: + 43-1-505. 32. 27, + 43-1-503. 89. 40, + 43-1-503. 89. 41, + 43-1-505. 16. 28
Fax: + 43-1-504. 14. 62
E-mail: ambromviena@ambrom.at

Telefon sectie consulara: + 43-1-505. 23. 43, + 43-1-505. 23. 81, + 43-699-11726027
Fax sectie consulara: + 43-1-503. 64. 60
E-mail sectie consulara: consulara@ambrom.at

Program de lucru

Ambasada: luni-vineri: 8. 30 - 18. 00
Sectia consulara: de luni pana vineri între orele 8. 30 si 14. 30
- luni, miercuri si vineri: acte de identitate/calatorie, acte notariale, vize;
- marti si joi: acte de stare civila, vize
Va doresc mult succes si sper sa reusiti sa va rezolvati problema cu bine.Multa sanatate si mult spor in ceea ce doriti sa intreprindeti.

3 răspunsuri:
| rserpu a răspuns:

Nu are cum, nici in ruptul capului in Austria sa fie asa ceva legal. Cauta codul muncii din Austria. Iti raspunde la toate intrebarile. Contractele de parteneriat se semneaza pe o perioada nelimitata din cate stiu. Rupe contractul si semneaza altul, o sa ai parte de castig. Cere sa fie indicat in contract programul de lucru de luni-vineri, iar duminica sambata sa plateasca dublu. Orele in plus la fel se platesc intre 1. 5 si 2. 0 ori mai mult. Mai pe scurt. Citeste codul muncii din Austria. O sa-ti prinda bine. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dece nu citesti tu contractul macar acum, post-factum, ca sa afli ce ai semnat si sa-ti raspunzi la intrebare? de unde crezi tu ca ar putea cineva sa-ti raspunda corect la intrebare fara sa stie clauzele inscrise acolo?

| dulcineea23 explică:

Eu cand am discutat.sa fim parteneri, era cu totul alt program...si cand a trebuit sa semnez contractul era altul. din lipsa de bani si pentru familia meaa trebuit sa accept.seful mare nefiind de fata trimitand un mecanic.cu contractul. iar garantia a fost sub forma de cec depusa la banca, pe numele meu. dar cec-ul dandu-l firmei...