| Anonim0971 a întrebat:

Bună, pun această întrebare pentru că consider că e categoria bună. Doresc să spun, că pun această întrebare cu scopul de a afla niște informații, nu pentru amuzament. Probabil "UNII" vor găsi amuzament în această întrebare, deși nu există nimic amuzant.

Doresc, ca în viitor, să îmi deschid o firmă funerară. Însă, Doresc ceva care se poate deschide în sistem de... ca o "franciză", nu am găsit alt cuvânt mai potrivit. La mine în oraș, există foarte multe firme funerare, însă nu în acest sistem. Există, o firma de acest fel, tip "franciză", însă nu știu dacă se mai poate deschide încă o locație dacă există. Dar eu mă gândesc că se poate, sa fie mai multe locații nu?

Acest tip de "afacere", cred că merge 100%, pentru că din păcate decedează foarte multe persoane, zilnic.

Cunosc, proprietarul acestei locații, însă nu prea vreau să îi cer detalii și sa ma asociez cu el.

Întrebarea este, dacă e în sistem de "franciză", cine suportă cheltuielile pentru amenajarea spațiului? Cine asigură mașinile si restul?

Cum merită, în sistem de acest gen ( franciză ), sau în sistem privat? Adică să găsești numele propriu, să suporți amenajarea etc?
Îmi cer scuze pentru cuvântul folosit, ( "franciză", însă chiar nu am găsit alt cuvânt mai potrivit. )

Vă rog să nu veniți cu răspunsuri de genul "Nu ți ai găsit o altă idee de afacere, doar asta" sau ceva de genul? Pentru că și firmele funerare, câștigă foarte bine, și e muncă cinstită. Sunt persoane care zic asta.

Sper ca întrebarea această să fie luată în serios, nu de amuzament. Și răspunsurile să fie serioase ci legătură la întrebările mele.

Mulțumesc!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu infiintezi o franciza tu esti obligat sa suporti toata oragnizarea magazinului, marfa, reclama si marketingul.
Tu vinzi practic magazinul la gata si ai obligatia sa-i asiguri marfa, aprovizionandu-l cu tot ce are nevoie.
Este o investitie de multe sute de mii...

| Anonim0971 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu prea știam așa... Eu știam că orice ai deschide în sistem de "franciză", daca acea firmă este una mare, care are locații I toată țara., firma trebuie să îți acopere toate cheltuielile deoarece practic îi mai deschizi o locație. Firma, ar trebui să se ocupe de marfă, să se asigure că există tot timpul, și de amenajarea spațiului. Pentru că, spațiul cred că e cumparat/închiriat de cel care deschide locația. Reclama, marketingul și angajarea de personal îi revine bineînțeles celui care a deschis locația.

| Anonim0971 explică (pentru Violleta2022):

Te referi dacă eu îmi fac o firmă? Si după alte persoane și-ar deschide firma cu același nume?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim0971):

Verifica contractuld e franciza, daca ai vreun model, ca sunt anumite stipulatii in el, dar asta-i din occident fac totul pentru cel franzizat, ii dau absolut toate produsele si au obligatia sa faca reclama generala pentru toate magazinele lor, care in general poarta acelasi nume si vand sub acelasi brand, ca de aia sunt sub aceeasi franciza.
Tu ai mai avut franciza, de stii diferit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim0971):

Odata inregistrata numele firmei la Registrul Comertului, altcineva nu mai poate sa-si faca firma cu acelasi nume ca a ta!

| Anonim0971 explică (pentru Violleta2022):

Nu ai înțeles întrebarea mea. Dar o să încerc să explic într un alt mod.

Cineva, decide sa își deschidă, un restaurant, fast food, și să facă din unul singur, un lanț mai mare de restaurante. ( cum e dabo doner sau alt restaurant cu restaurante în toată tara), ce face aceasta persoana? Cauta colaboratori, care să deschidă locații nu? Locații, în toată tara, în diferite orașe. Asta e franciză. Eu la asta ma refer. Cel care a deschis prima locație, adică șeful mare să zic așa, ar trebui să se ocupe de tot. ( aproximativ), dar sa contribuie și colaboratorul ( cel care deschide alta locație) într un oraș diferit.

În ambele părți, ar trebui să fie 50% investiție.  Ca sa fie egal.

Atunci când vine vorba de denumire.

Se face doar denumirea locației. Adică, cum e Mc în toată tara. Eu la acest nume m-am referit. ( e denumirea locației)

Numele firmei, e altceva. Și da, fiecare locație trebuie să aibă propria firma, și propriul nume. Nu pot fi mai multe firme cu același nume.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim0971):

Eu am inteles foarte bine, dar tu nu cunsoti nimic despre franciza...
Franciza nu este un parteneriat!

Patronul comaniei mari VINDE franciza pe foarte multi bani dar se obliga sa-i asigure toata marfa care trebuie vanduta in acel magazin, inclusiv reclama si marketingul, care se fac pentru tot lantul de magazine francizat.
Am o prietena care a cumparat o franciza de Cafenea cu patiseris, se cheama "Gloria Jeans" si este peste tot in Australia, in toate mallurile si cartierele. Ea a platit scurt $2 milioane pe franciza asta si patronul mare al firmei mame a venit si i-a organizat tot magazinul, iar marfa o poate cumpara numai de la el.
Evident totul sub numele firmei mama "Gloria jeans".
Prietena asta a mea este patroana la magazinasul ei, chiar daca este sub umbrela unei francize, dar conform unui contract de francizare, nu-si poate face singuar reclama diferita de restul magazinelor si nici nu poate cumpara marfa din alta parte, decat de la firma mama.

| Anonim0971 explică (pentru Violleta2022):

Patronul, firmei mari vinde francize. Dar, nu pe o sumă atât de mare.

Da, patronul firmei mari, trebuie să asigure aceste lucruri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim0971):

Depinde de valoarea magazinului.
Eu vorbeam de o franciza din Australia, unde $2 milioane este pret nromal.
Probabil ca o franciza in Romania poate sa fie 100-200 mii euro

| relian a răspuns:

Ce legatura are spitalul cu prefecturta,cu funerariile? Nu au nici o treaba,nu spitalul iti furnizeaza tie mortu laughing familia merge la o firma, ori cei mai multi nici nu duc mortu acolo, il tin acasa, doara aia cu ceva bani.

Deci daca tu iti faci o firma pe linga un spital, singura chestia ar fi ca omul sa vada firma ta si sa zica ce anume?
Ca nu familia ia mortu de la spital si til aduce tie, tot tu mergi sil iei.ca urmare nu cred ca asta conteaza sa fii pe linga un spital, conteaza sa fii cunoscut, sa te stie lumea ca prestezi serevicii de calitate laughing

In legatura cu franciza ce spui tu, ar trebuie ca firma respectiva sa iti dea locatie, masini etc, asta daca este o firma f mare si are malai.Asa daca e o firma mica si este f cunoscuta si apreciata,iar tu vrei sa te folosesti de numelle lor,nu stiu daca au aia posibilitati sati puna la dispozitie,ar putea sa zica sa vii tu cu locatie cu tot, iei de la ei doara numele, dar va trebuie sa faci ce iti zic ei, sa fii inspectat de ei, altfel nu o sati permita sa le folosesti numele. Cred ca intelegi cum sta treaba.
Asta inseamna franciza, nu folosesti numele unei firme si faci ce te duce capu.Sa faci mai bine da, dar nu mai prost, ca vin aia siti inchide sandramaua laughing
Nu vfrei sa intebi pe ala care are firma si este cunoscut? Pai cine vrei sa intrebe noi?
Deci te duci la el sil intrebi, nene accepti fraciza, sau cum se mai zice? Ala o sa zica da sau nu, apoi stii ce sa faci.

| Anonim0971 explică (pentru relian):

Are legătură, deoarece firmele funerare fac contracte cu spitalele. Dacă nu știai asta, treaba ta.

Unii, îl țin acasă, unii nu Dar firmele funerare, pentru astfel de cazuri, duc decedatul la capelă.

Contează și să fii, pe lângă spital, pentru că dacă familiile decedatiilor vor vedea asta, vor cere ajutorul acelei firme.

Firma la care aș vrea să fie "franciza" acea, este o firmă destul de mare.

Cum adică ce are legătură cu "prefectura"?

Pentru că au zis că spitalul nu are legătură cu firmele funerare, ci doar familia.
Spitalul, poate ajuta familiile decedatului să găsească o firmă partenera. Daca se face contract, ei vor recomanda o firmă, cu care colaborează.

| relian a răspuns (pentru Anonim0971):

Iauzi,nu stiam ca spitalele se ocupa cu inmormintari laughing cred ca incurci lucrurile.
Spitalele nu au absolut nici o legatura cu mai stiu eu ce firme,auzi si tu sa ajute omu laughing hai ca asta e tare de tot.
Deci spitalul nu c auta nimanui nici o firma nimic,fiecare la spital isi are jobul lui.
Ai dat coltu sa fii sanatos,familia trebuie sa vina sa isi ia decedatu si sa faca ce doreste.
Auzi la tine se ocupa spitalkele fac contracte spitalele cu firmele de genul asta.
Poti sa arati chestria asta,ma refer ca spitalele au contracte cu firme de care spui.
Eu cred ca nu stii despre ce avioane vorbesti laughing deci mortu nu-i-a spitalului, dar spitalu face contracte cu mortu altuia laughing e buna de tot asta.
Fa-ti firma linga spital, apoi sa vii sa ne arati si nou macar un contact, dar scris legal, intre firma ta si spital, chiar is curios.
Spitalelel nu colaboreaza cu absolut nici o firma funerara.De exemplu daca un om moare la spital si nu mai are pe nimeni, spitalul nu se ocupa nici asa, paseaza mortul primariei, auzi ce chestii spitalele fac conctracte cu morti si firme funarare.Nu stiu de unde le scoti, dar cand faci astfel de afirmatii ar fi bine sa si arati o dovada in sensul asta.

Referitor la franciza se pare ca nici asta nu stii ce este.Franciza este un fel dea administra magazinul,sau o locatie a unei firme deja existenta.

Deci tu de fapt esti un fel de adminstrator atunci cand ai o locatie in franciza.
Respectiva firma iti da un procent din incasari si aia e tot,tu acolo nu esti proprietar pe nimic,esti un fel de "angajat"al acelei firme.

Cum ai dat exemplu McDonalds,tu daca mergi la MCdonalds si le spui ca vrei franciza,atunci tu sau nu stiu exact cine inchiriaza locatia,ori op cumpara,ca o cumperi tu ca o cumpara aia,conteaza mai putin.

Locatia va trebuie sa arate cum iti cinta McDonalds,si sa faci mincarri exact ce iti spun ei,deci totu va trebuie sa arate exact ca orice alt McDonalds,insa tu vei administra acea locatie,dar sub comanda alora,nu faci tu ce ti se scoala, iar ei iti dau un procent, cit va intelegeti.

Tu aduci angajatii, ai grija de angajati, de magazin, aia iti trimit marfa.Deci esti un fel de angajat doart ca nu ai salriu,ai o cota.
Daca lu McDonalds is se scoala ca nu esti bun, a doua zi deja esti dat afara laughing vorba vine, dar daca nu respctii, daca nu vinzi cit spun aia, atunbci esti eliminat.
Asa is multe benzinarii, asta daca nu stiai.Deci tu n-o sa ai nimic laughing ori daca stiu si eu vii tu cu locatia,in caz ca alora no sa le convina,tu ramai doara cu locatia, aia isi ia tot din acea locatie, inclusiv firma si se duc militari.
Stiu arabi de astia care au luat asa benzinarii, daca nu faci ce zic aia, daca nu vinzi ce zic aia si cit zic aia, te averitzeaza dce vreo 2 ori, apoi iti da papucii, cunosc personal o araboaica care luase o benzinarie in franciza.
Asa ca tu n-o sa ai nici o firma nimic, o sa fii un fel de sef acolo mititel, dar care o sa se supuna aluia ce ti-a dat numele si ceti mai da.

| anonimuIl a răspuns:

Dacă poți să te bagi pe lângă un spital mare ai clienți mulți.

| Anonim0971 explică (pentru anonimuIl):

Știu, asta. De aceea, vreau să aștept și să găsesc un spațiu potrivit pentru asta, chiar lângă sau în apropiere de spital.

După pot face contract cu spitalul pentru asta.

Știu, că se bat pe chestia asta. Pentru că merge foarte bine. Cum oamenii decedează, firmele acestea au clienți...

Și acum, în acești ani cu cov*d au avut foarte mulți...

La mine în oraș există foarte multe firme funerare. Și cred că la toate merg.