| manuelstefan a întrebat:

Salutare tuturor! Am și eu o întrebare! Cum aș putea deschide o firmă de remat/ deșeuri? Și cum scot banii din această afacere?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, trebuie sa dispui de spatii de depozitare si mijloace de transport suficiente pentru fiecare tip de deseu colectat.
Daca ai deja spatii si motorizare, atunci iti cauti un contabil bun, inscrii firma la Registrul Comertului si la finante.
Obtii toate autorizarile de functionare (sanitar, PCI, primarie), dupa care poti angaja muncitori si sa pornesti activitatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Camera de Comert din Judetul tau si ei iti vor da o lista completa cu tot ce treuie sa faci si ce autorizatii, avize sa aduni, ca sa poti deschide un asemenea punct de lucru.
Succes!
Cum iti conduci si gestionezi afacerea este problema ta, asta nu te poate invata nimeni, maia les in acest domeniu.

| siriusblack98 a răspuns:

Sincer mie mi se pare incredibil cum unii va treziti peste noapte cu idei de genul "vreau firma de colectare deseuri dar nu stiu absolut nimic despre acest domeniu". Tu banii ii scoti prin faptul ca respectivul material pe care il colectezi, il vinzi mai departe la tona unor firme care se ocupa cu reciclarea acelui ceva, indiferent ca vorbim de fier, plastic, baterii.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Poti apela la un consultant de business.
Mult succes