| al3xa_6372 a întrebat:

Am facut o asigurare de locuinta la Astra. Am cerut asigurarea obligatorie si mi s-a dat Astra Pad Plus, cu 20 euro. Din cate m-am informat ulterior este o asigurare facultativa. Intrebarea mea este daca e buna asigurarea. Si daca prezinta valabilitate fiind imprimata pe simple foi A4. Nu ar trebui sa existe formulare speciale? Mentionez ca asigurarea am incheiato la o sucursala. Va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea este in regula si este mai buna decat cea obligatorie, ea acopera si alte riscuri decat cele din asigurarea obligatorie. Oricum, conform Legii nr. 260/2008, art. 3, alin. 8(care a fost introdus prin L.nr.248/2010), cei care au asigurare facultativa, ce acopera cele 3 riscuri(cutremur, inundatie naturala si alunecarea de teren), nu mai trebuie sa incheie asigurarea obligatorie. De altfel mi se pare ca aceasta asigurare este cea obligatorie la care s-a adaugat un bonus, prin acoperirea si a altor riscuri. Poti citi aici: http://www.asiguratorii.ro/locuinte-detalii-acl-special.php?s=5. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca ai cerut asigurare obligatorie, trebuia sa ti se dea Astra Pad ( cutremur, inundatii din cauze naturale, alunecari de tern). Astra Pad Plus este un produs care costa tot 20 euro si care acopera in plus, fata de ce am enumarat, incendiu, trasnet, explozie, avalansa, furt, fenomene atmosferice si da, aceasta este o asigurare facultativa. Bune sunt toate asigurarile, ideea este sa nu-ti gaseasca constatatorul motive ridicole sa nu te despagubeasca. Politele de acest gen sunt imprimate pe foi simple A4, dar obligatoriu, trebuie sa ai stampila pe ea si semnatura consultantului. Iar avand in vedere, ca daca ai o polita facultativa, nu mai esti obligat sa o faci pe cealalta, parerea mea e ca e ok.

| Angel0 a răspuns:

E ok. Tine loc si de obligatorie.

| Mirco a răspuns:

Nu cred ca sunt probleme din punctul asta de vedere dat fiin faptul ca este parafata si semnata de un reprezentant al sucursalei eu cred ca nu ar trebui sa iti faci probleme