| FazAkad654 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ma putetj ajuta! As vrea sa iau un credit nevoie personal de la banca bcr! Vreau sa iau 40000 de lei cu un girant ( maicamea) si am salar minim pe economie! Se poate?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus nimic despre tine. Lucrezi? Ce venit ai? Esti casatorit? Sotia lucreaza? Ce venit are Aveti casa pe numele vostru? Etc. N-ai spus nimic despre mama ta (Apropo! Nu se zice "maicamea" ci "maica-mea"). Mama ta are casa? Ce venituri are. 40.000 lei este o suma foarte marea si nu se da asa, oricum. Mai bine mergi la o banca si ii ceri sa-ti faca niste documente prealabile pe care sa le iei acasa pentru studiu. Sunt obligati sa-ti dea conditiile generale si un scadentar din care sa rezulte rata lunara cuprinzand si DAE. DAE este dobanda anuala efectiva adica tot ce tine de dobanzi, comisioane si alte cheltuieli. Dobanda poate fi (sa zicem) 7.9% dar DAE poate ajunge la (sa zicem) 40% ca iti baga comision de administrae, comision ca s-a plimbat directorul, comision ca-l doare burta pe ala de la front office, etc.
Unele banci au si niste programe (simulatoare) care-ti pot spune daca poti sa iei credit de la ei. Exemplu: http://bit.ly/2EDSwAx

| flixbuster a răspuns:

Special pentru tine! Fierbinte, de-abia scos din cuptorul guvernului! Programul "Investeste in tine!":

http://gov.ro/fisiere/stiri_fisiere/Prezentare_Credite_tineri.pdf