| daniel2491 a întrebat:

Am o intrebare, am 24 de ani si am un salariu minim pe economie, mai exact minim ceea ce se traduce la mine 1.200 lei NET/lună. Sunt singur necăsătorit și vreau să stiu dacă pot să iau un credit din bancă in valoare de 20.000 de € pentru a achizitiona o locuință, vreau să menționez ca vin și cu un girant cu un salariu de 2.200 lei NET/lună, adică tatăl meu in varstă de 55 de ani, cu mențiunea că are in întreținere pe fratele meu si mama mea. Vreau să știu dacă cineva a mai luat un credit de acest gen sau rog doar cunoscătorii in domeniu să mă sfătuiască in acest lucru dacă pot lua sau dacă imi dă banca acest credit, exorbitant pentru mine dacă mă întrebați!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te sfatuiesc la credit cu girant, chiar daca banca ti-ar da!
Motive sunt multe si nu le enumar aici, dar te poti gandi si tu.

Mult mai bine ar fi sa-ti pui banii deoparte (si tu, si parintii tai), astfel din ratele lunare iti poti economisi de o locuinta de 3 ori mai rapid, fara sa ai pericolul pierderii locuintei in caz de neplata!

Daca vrei sa castigi mai repede banii necesari, te poti angaja in constructii, unde chiar si un muncitor necalificat zilier castiga mult mai mult decat salarul minim.
In plus, inveti sa-ti construiesti si propria casa, mai ieftin si mai bine. happy

| daniel2491 explică (pentru Bula):

Îți mulțumesc o să mă gândesc mai bine ce să fac!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Mamma mia, cat de multe cunostinte in domeniu... N-ai nici un pic de experienta in domeniu, man, si te apuci sa dai sfaturi?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Man! Se vede cat ai chiulit la scoala! laughing
Daca ai cunoaste macar aritmetica elementara, ai putea calcula ca am dreptate!

Din banii cat platesti in 30 ani inapoi ratele bancii, poti cumpara 3 locuinte!
Iar daca le dai pe rand si in chirie, atunci se aduna de inca 2-3 locuinte.

Creditele sunt cu risc mare, iar incestitiile sunt aducatoare de bani.
Totul depinde cat de bun esti la... aritmetica. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Man, ce expui tu este gandire de copchil de 13 ani care a trecut prin atat de multe incat daca le scrie, nu umple mai mult de 5 randuri. Platitudini din astea exprima si veorica dancila a lu' dragnea!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci tu ia-ti credit de la banca, iar eu iau in continuare chiriile de la apartamentele mele. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Incepi sa devii amuzant. Tot copchil de 13 ani ramai. dar macar incepi sa devii amuzant!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mintea, poate... poate 16. big grin

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conditiile de imprumut bancar si eligibilitate, le poti afla de la banca unde doresti sa faci creditul bancar.
Te sfatuiesc sa-ti faci timp si sa mergi in persoana, sa te interesezi, la mai multe banci, daca intrunesti conditiile lor de imprumut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule, mergi la vreo 3 banci sa iti faca o simulare si asa afli daca te califici! E cea mai simpla varianta. Nu afli ce trebuie daca intrebi aici, unde nivelul mediu de varsta al respondentilor este de 12 ani. Cam ce experienta pot avea ei in acest domeniu? Doar fii atent ca din ianuarie o sa fie mai greu, scade nivelul maxim de indatorare pe credite!