| Phini a întrebat:

Buna seara,

Am si eu o problema, am mers la un interviu pentru angajare, toate bune si frumoase.
Apoi mi-a zis sa aduc actele necesare ( un card de credit, cazieru, copie dupa ultima diploma absolvita, copie dupa certificatul de nastere si copie dupa buletin )
Am zis ca nu e o problema. am mers sa scot cazieru, l-am scos... am mers la liceu sa depun pozele pentru diploma, nu am putut sa le aduc intre timp, diploma fiind deja la liceu. De aici incep problemele, deoarece i-am zis sa imi elibereze o adeverinta ca am terminat liceul la ei, cel putin pana primesc diploma. Dansele mi-au explicat ca nu se poate deoarece am diploma deja la liceu si nu pot sa imi elibereze o adeverinta care sa ateste ca am facut liceul la ei. Asta eu consider ca e o tampenie deoarece dureaza o saptamana pana primesc diploma dupa ce am adus pozele, eu ce ar trebui sa fac intre timp daca am nevoie la munca sa arat ca am acele studii?
Iar a doua problema e ca atunci cand am mers la banca pentru a-mi face un card, mi s-a adus la cunostinta ca mi-a expirat buletinul luna trecuta.
Mi-a cazut fata cand am auzit asta... e ceva ce as putea face in situatia mea? mai ales ca maine la ora 9 dimineata trebuie sa ma prezint cu actele, iar eu de la liceu nu am primit nici adeverinta si mi-a expirat si buletinul. dar in schimb se pare ca am putut sa imi scot cazierul pe baza unui act expirat. macar acela mai are o valoare sau trebuie sa il fac iar? E posibil sa ma amane pana saptamana viitoare, sau am pierdut orice sansa sa mai fac rost de acel post? Tin sa aduc in vedere ca am 3 luni de proba, si sunt mai putin platit in aceste luni, se pot amana pentru o perioada aceste 2 documente pe timpul acestor 3 luni, cel putin pana primesc diploma, ca un cont bancar as putea sa il fac mai tarziu?

Cu stima, Alex!

8 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Du-te la firma respectiva si explica-le situatia deoarece din moment ce diploma e deja la liceu n-o sa-ti primesti adeverinta, du-te si reinnoieste buletinul. Daca ai fost in proba 3 luni de zile ar putea avea bun simtul sa inteleaga situatia

| Phini explică (pentru BroascaCuElice):

O sa incep cele 3 luni de zile de luni, in caz de ma mai angajeaza avand in vedere problemele de mai sus... Mi-am luat troll de la viata azi in ultimul hal.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Phini):

Atunci nu prea cred ca o sa astepte dupa tine dar totusi explica-le ce s-a intamplat

| anonimg a răspuns:

Daca e firma serioasa atunci pentru ei lipsa de moment a actelor tale nu ar fi un impiediment.
Dar daca nu te vor accepta in continuare motivand lipsa documentelor, atunci sa multumsti lui Dumnezeu ca te-a scapat de ei.
Asadar nu te ingrijora, ca te ingrijorezi degeaba. Stai linistit; si ce-o fi o fi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Spune-le vacilor alea de la secretariat sa-ti faca o copie dupa diploma si sa ti-o dea. Adica s-o traga la xerox.
Legat de buletin, singurul vinovat esti tu, nu este posibil sa nu ai actele actualizate (e datoria ta de cetatean). Daca nu mergeai la interviu ce faceai? Stateai cu el expirat 100 de ani?

| Phini explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Stiu, dar mi-a expirat luna trecuta, nu am avut nevoie de buletin o perioada destul de lunga si nu am mai tinut cont la data de expirare.
big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Alex! In ziua de azi nu stiu daca mai poti sa faci ceva in ceea ce priveste locul de munca.In cazul tau nu ai nici diploma la indemana, nici buletin valid, nici cont bancar asa cum ti-au cerut ...Deci slabe sanse sa te mai bage in seama.Eu am patit la fel ca tine si m-am lasat pagubas deoarece ei nu vor sa inteleaga ca acesta este statul Roman iti ofera cele necesare doar cand au ei chef.Te asigur eu ca daca mergeai la secretariatul scolii cu ceva la purtator( o mica atentie) se rezolva imediat.Renunta la jobul ce trebuia sa il obtii si mergi si legalizeaza-ti actele si pe urma incerci norocul in alta parte.Doar daca mergi maine la interviu sa le explici situatia daca vor sa fie intelegatori si sa accepte sa mergi cu documentele mai tarziu.

| Phini explică:

Ok, am vorbit cu ei, si mi-au zis ca contractul este inca valabil, si pot sa aduc documentele vinerea viitoare la ora 9.
Acum am alta intrebare, cat de repede se poate elibera un buletin, de urgenta, nu conteaza daca platesc o taxa in plus, am nevoie de acel buletin mai mult decat am nevoie de aer!?