| Myr3ll1994 a întrebat:

am urmatoare problema: Maine trebuie sa merg sa imi bag dosarul pentru angajare, iar problema este ca nu am reusit sa fac rost de diploma sad am fost sa imi scot toate actele necesare iar cand am mers sa scot si diploma era deja inchis la scoala... acum intrebarea este, pot semna contractul si fara diploma? adica sa o aduc in alta zi (luni)?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ai o copie a diplomei, la dosar trebuie doar copie si nu originalul.
Poti duce acum si o adeverinta sau o copie a foaiei matricole sau sa te intelegi cu cei de la personal sa duci diploma mai tarziu. Cred ca nu o sa fie probleme la semnarea contractului de munca.

| Myr3ll1994 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspunsuri! chiar nu au fost probleme, nu eram singurul fara diplomahappy am semnat contractu si de luni incep big grin

| mgtow a răspuns:

Daca ai un certificat care arata ca ai obsolvit scoala sau meseria facuta e bun, prost sa fie cel de la resurse umane sa nu iti faca contractul cu dovada.

| zdrangoi a răspuns:

Nu poti.
crezi ca te crede cineva pe cuvant?
iti poate face insa un precontract, urmand ca atunci cand aduci si diploma sa-ti faca contractul definitiv.

| Alina_Inna_1991 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat la fel ca tie si i-am explicat tipei de la personal unde am dus dosarul de angajare si mi-a zis ca este in regula. de ce nu ai intrebat si tu sa vezi ce iti zice?

| Myr3ll1994 explică (pentru Alina_Inna_1991):

Pentru ca n-am avut cand sa trec pe acolo, am fost prins cu restul actelor... maine o sa intreb, sa vad ce zice.

| Alina_Inna_1991 a răspuns (pentru Myr3ll1994):

Daca iti zice ce merge e bine! Mult succes la noul loc de munca!