| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Bună seara. Aș dori să știu păreri. Cumpar un teren dintr-un sat unde e granita Ungaria și Romania, vreau sa deschid o afacere. Un strand sau spalatorie auto, care e mai rentabil? Ce spuneți de aceste afaceri? Mulțumesc.

25 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna Daniela,
Daca e aproape de vama ti-as recomanda o spalatorie ca atunci cand intra masinile in tara poate sa intre sa spele in timp ce beau o cafea sau un ceai.
Strandul trebuie sa fie foarte bine dezvoltate si cu pachete atractive pentru a atrage clienti din ambele tari.
Daca esti aproape de soseaua principala fa-le pe amandoua si in timp ce fac ei o baie pot sa spele masina si sa bea o cafea.
Iti trebuie o segmentare si sa stii care iti este target-ul(localnicii, turistii, cei care tranziteaza etc).

| NLS a răspuns:

Localitatea exacta?
Daca nu e exact in apropierea unui punct vamal sau pe o ruta cu circulatie intensa, nu va avea potential pentru spalatorie.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru cuvant):

E la 2 minute de vama. Trec mii de mașini, mai exact turiști. Terenul este pe șoseaua principala dar nu pot face pe amândouă. happy

| cuvant a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eu iti sugerezi sa incepi cu o spalatorie daca nu exista in jurul tau. Fa si o mica cafenea pentru a servi in timpul de asteptare. Daca ai spatiu sa stea inauntru pune-le jocuri de masa.
In acelasi timp cauti angajati care sa faca treaba serioasa si rapida. Mai mult ca sigur ca vei avea succes.
In viitor mai poti cumpara teren si sa dezvolti ideea.

| Sonia822 a răspuns:

Pt strand iti trebuie un kklau de bani, iar o spalatorie nu e rentabila, stiu pe cineva care a avut si a inchis

| Sonia822 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Parere personala: vor veni doar cei care totodata locuiesc in zona. Cei din alte orase mai au mult de mers, pana ajung la destinatie li se murdareste iar masina, si trebuie sa spele de 2 ori. Dar poate ma insel eu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E la graniță dar e pe șosea?
Trece lumea pe acolo?
Că dacă trece o să ai mașini la spălat. Dar dacă este lângă graniță, cine vrea să treacă granița, își spală mașina când pleacă de acasă, nu vine cu ea murdară, să o spele înainte de a trece granița. La intrarea în țară la fel. Astfel o spălătorie auto într-un sat acolo nu o să ai clienți.
Iar ștrandul trebuie să aibă apă. Cât e de mare terenul, ca să poți face un strand rentabil ca să funcționeze numai vara? Mai este vreo atracție turistică în acel sat, sau crezi că ei voe vizita acel sat doar să facă baie în strandul tău? Așa că și rentabilitatea acelei afaceri e discutabilă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine nu mai cumpăra nimic deoarece în românia nu merg afacerile din cauza taxelor si impozitelor pe care le ia statul, te trezesti ca cumperi terenul si deschizi o afacere si nu va merge ce faci? Multe firme dau faliment deoarece nu au clienti si nu produc bani sa plăteasca si taxele la stat si sa ramînă si cu profit. Daca tot cumperi terenul, nu cred ca esste o idee bună sa faci ștrand sau spălătorie auto, uita te in zona aia ce nu au ei acolo, benzinărie au? Poate ar merge o benzinărie o statie peco. Succes.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu este nimic în sat dar e granita Ungaria- Romania și terenul este pe șoseaua principala. Ar merge o benzinărie cu preturi mici?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru cuvant):

Nu exista nimic în sat, mulți ar dori sa fie ceva. Dar nu știu cu ce sa încep. Aici ai dreptate

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru NLS):

Varsand, terenul e pe șoseaua principala lângă vamă la 2 minute

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Bună! Benzinărie cu preturi mici ar fi super, dar ai vazut si tu ca benzina se totr scumpeste o sa i ti permiti tu sa ai preturi mai mici decît in alte benzinării? Adică nu o sa i esi in pierdere? Ca tu cumperi acea benzină cu un pret si tu ca sa i ti poti acoperii cheltuielie ca ai nevoie de angajati acolo care vor salarii cu cît o sa vinzi tu benzina sau motorina ca sa ai mereu clienti si sa faci profit.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bună.ce bine spui dar ce sa deschid altceva? Întotdeauna trec multe mașini pe șoseaua principala.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Altă afacere ai putea vulcanizare auto, reparatii roți schimbări anvelope auto, dar trebuie personal calificat, si in acel atelier de schimbat roti poti pune si ceva mese si automate de cafea, pîna î si repară rotile sau le schimbă pe cele de vară cu cele de iarnă bea si o cafea.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Spălătorie ar merge? Sa o fac cu gust. Sau fast-food?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ar merge spălătorie auto si vulcanizare ca cei care vin sa i si schimbe rotile o sa si spele masina, in ceea ce priveste fast food este mai complicat deoarece trebuie aviz sanitar de la sanepid sa fie spatiu mare unde depozitezi carnea sa ai frigidere e greu, si de afacere te vei ocupa tu? Indiferent ce afacere faci in zona aceea, ca daca tu nu te ocupi personal de afacere si angajatii te vor fura nu faci nimic, te ai gîndit daca tu poti face față fizic unei afaceri? Adica este muncă nu glumă, ce varsta ai? Ai experiență in afaceri?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 30 de ani. Am sa deschid o spălătorie ca să spele singuri mașinile ca în Ungaria, o plătești automat înainte să speli mașina și plus o cafenea mică.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Super idee, i ti doresc mult succes.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Spălătorie auto. Mai adaugi un mic punct comercial cu câteva mese să se poată lua o mică gustare până se spală mașina.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru sadrian46):

Bună. Terenul e pe șoseaua principală aproape de vamă dar ideea e ca nu știu dacă merge spălătoria. Vreau sa fac o spălătorie care sa poată spala ei singuri și plătesc la aparat înainte de a spăla mașina. Știi cum e în Ungaria la spălătorii? Spălătorie cu o cafenea nu e idee rea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Mai adaugi câteva cabine de dușuri, un fel de ștrand vertical.

| cuvant a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eu zic sa te axezi pe turisti in primul rand spalatorie + cafe/mancare daca este. apoi incet incet vei putea dezvolta mai mult

| acerr a răspuns:

Un camping

| acerr a răspuns:

Un camping...asta e de nota 20!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Daca preturile ar fi mai mici ca la unguri, sa zicem. Desi ma indoiesc. Mai degraba o spalatorie auto combinata cu un fast-food/terasa micuta ca sa ai ce face cit astepti. Si mai frumos, spalatoria auto cu fise.