| alexandrumarcu32 a întrebat:

Buna seara,

As dori si eu sa stiu, in ce moneda ati economisi in momentul asta o suma care sa invarte in jur de 1000 de lei? As prefera sa nu ii tin in Lei. Euro, Dolar, Lira? In ultimul timp am vazut ca dolarul are fluctuatii destul de mari in ceea ce priveste cursul.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Baga-i intr-un depozit bancar cu dobinda la termen de 4 luni. Asa macar stii ca stau intr-un loc. Dobinza la lei e jalnica, eu iau 1.4% momentan, dar nu ii tin pentru dobinda. Cind planific niste cheltuieli pe termen mediu-lung, incep sa bag intr-un depozit si stiu ca nu ma ating de ei.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Asta e suma de economisit in valuta? Mai bine cumperi vreo 5 grame de aur. Sau... imprumuti un prieten care stii ca ii mai si da inapoi, cu o dobinda reciproc avantajoasa. Daca vrei sa cistigi din fluctuatiile de curs, nu umbli cu maruntis.

| alexandrumarcu32 explică (pentru KodrutZ):

Nu am zis ca vreau sa castig ceva laughing, castigurile din fluctuatiile valutare se realizeaza in urma miilor de euro rulati. Vreau sa ii schimb mai mult ca sa nu ii "cheltuiesc fara sa imi dau seama".

| KodrutZ a răspuns (pentru alexandrumarcu32):

Baga-i intr-un depozit bancar cu dobinda la termen de 4 luni. Asa macar stii ca stau intr-un loc. Dobinza la lei e jalnica, eu iau 1.4% momentan, dar nu ii tin pentru dobinda. Cind planific niste cheltuieli pe termen mediu-lung, incep sa bag intr-un depozit si stiu ca nu ma ating de ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru 1000 lei nici nu are rost sa te gandesti la valuta pierzi din schimbul valutar la sigur

| ishallhelpyou a răspuns:

Uite-te pe site-urile de cursuri valutare, vezi evolutia fiecarei monede in timp, desi personal as alege euro.