| DragomirCosmin a întrebat:

Buna seara,
Bunicii mei aveau un teren cu număr de casa intr-un sat unde terenul nu costa foarte mult, dar are valoare sentimentală pentru mine.
Pe acel teren nu mai exista locuinta de 30 de ani.
Cum as putea legal sa pun acel teren pe numele meu?
Pe unchii mei nu ii intereseaza sa se faca o succesiune pentru ca ar fi costuri mai mari decât valoarea terenului.
VA multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal trebuei sa se faca succesiunea dupa bunici si parinti si cei care nu-s interesati sa mearga la notar, sa dea declaratie de renuntare la mostenire, in favoarea ta.
Din pacate, costurile te privesc strict si direct ca fara acte legale de succesiune, nu poti fii tu propietarul, atata vreme cat ai unchi si matuse care au intietate la mostenire.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legal fără succesiune nu poți.

| Hyperion7 a răspuns:

Ce ar fi sa întrebi niste avocați aici?
https://www.facebook.com/groups/313125472442774/?ref=share
Bafta!

| Chriss203 a răspuns:

Salut!
Dacă succesiunea nu a început și unchii tăi nu au niciun interes asupra imobilului și nu mai există alte persoane care vor acel teren, poți acționa in instanță cu scopul de a deveni proprietar de drept al imobilului. Având în vedere că ești singurul care dorește terenul și ceilalți nu au făcut nimic, poți folosi ca scop acceptarea tacită a imobilului întrucât tu te comporți ca un adevărat titular.

Art. 689 Cod Civil. Aici găsești ceea ce am spus mai sus.