| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Cum pot proceda in situatia in care am niste rude foarte invidioase care stiu despre niste active pe care le detin numai eu, nu cu totii la comum (bani si terenuri)?
Eu nu stiu unde sunt banii iar despre terenuri nu am de unde sa stiu din moment ce poti afla numai despre ce ai pe rol si deschiderea de rol o deschizi stiind ce teren ai.
Ca si ipoteza de la care as porni am urmatoarele informatii:
Despre imobile mi-a vandut cineva "pontul", atunci cand m-a pus familia sa pun afis "de vanzare" la fosta casa a bunicilor, "sa nu o vand, caci este a mea" si ca familia ar fi vandut-o invocand ca le-am dat acordul verbal (mi-au cerut parerea la telefon, cand eram la munca in strainatate, daca e bine sa o vindem, eu le-am zis sa faca ce vor, pe criteriul ca oricum nu e a mea) ca si cum eu as fi ultimul analfabet si ca nu as avea cum sa particip la demersurile pe care le implica vanzarea unui imobil.
Situatia de mai sus poate fi sau nu adevarata, dar de aici concluzia e ca lumea de acolo de unde traiau bunicii avea idee ca mie mi-au dat cel mai mult, chiar daca nu se stie exact ce si cum, de aici si "reglarea de conturi" pe care o au rudele fata de mine.
La capitolul terenuri, daca s-au facut acte de donatie si nu am stiut despre ele, normal ca nu am avut cum sa fac nici macar deschidere de rol iar mostenitorii directi au facut sau au incercat sa faca succesiune atat cat le-a mers, ca si cum imobilele nu ar fi fost instrainate. Totusi ar fi fost bine daca ar fi putut sa suprime eventualele acte de donatie, fiindca nu s-ar mai fi cramponat de mine si nu ar mai fi avut nicio reglare de conturi fata de mine.
Succesiunea dupa bunici si-a urmat cursul firesc si fiecare avem cota dupa cum prevede legea.
Persoanele care stiau despre proprietati atunci, imediat dupa ce au murit bunicii, poate ca erau derutate in sensul ca nu stiau exact ce mi-au dat mie, nici nu aveau cum sa stie, decat despre bani, faptul ca exista o suma si despre imobile la fel. Oricine mi-ar fi vandut pontul nu avea cum sa stie detalii exacte.
Ideea este urmatoarea: exista riscul sa nu apuc sa imi gasesc bunurile, rudele m-au pus intr-o situatie foarte proasta, eu nu as vrea decat sa ingrop securea razboiului si totodata sa nu se aleaga nimeni cu nimic si la o adica sa raspunda in fata legii cine e vinovat ca s-au ascuns proprietatile fata de o persoana.
Dezmostenire directa nu-mi permite legea sa fac, de gasit nu pot sa caut "acul in carul cu fan", nici nu am cum sa consemnez treaba ca nu permit sa se atinga nimeni de valorile mele in posesia carora nu pot intra si din cauza carora anumite persoane chiar mai vestede decat mine, dar care se dau "mai rotunde", ar incearca sa ma mosteneasca.
E bine sa stiu de ce s-au legat de viata mea anumite persoane care au dovedit ca ar merge in acest sens pana in panzele albe, numai ca nu stiu ce as putea sa fac. Nu as dispera dupa avere, vreau doar sa-mi mearga mie treaba si sa potolesc pe cei care au disperat dupa averea mea.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai scris o intreaga poliloghie, din care poti intelege ce vrei sau sa nu intelegi nimic, mai ales ca te si contrazici.
Problema ar fi simpla, daca este adevarat ca s-a facut procedura succesorala dupa bunici, inseamna ca mostenitor a fost si tatal sau mama ta, dupa cum este vorba de bunicii paterni sau materni ori ambii, fiecare dupa parintii sai, daca au murit toti bunicii.
Facandu-se procedura succesorala au primit fiecare certificatul de mostenitor, in care au fost trecute bunurile mostenite, asa ca trebuia sa stii exact ce au primit parintii tai, cel putin cota din bunuri. Dupa aceea se putea face partajul bunurilor intre mostenitori si sa se stie exact ce a mostenit fiecare.
Tu esti mostenitor doar dupa parintii tai si, daca au decedat, trebuie sa faci procedura succesorala. Nici o alta persoana, cu exceptia fratilor/surorilor tale nu au drept de mostenire dupa parintii tai.

| johnnny123 a răspuns:

Cred că ar fi corect ca la începutul întrebării să pui un avertisment: "Atenție, parcurgerea acestui text îți poate provoca cefalee. Continuați pe propriul risc".

Pentru că ceea ce ai scris acolo este imposibil de urmărit, indiferent câtă bunăvoință am avea.

Ce ar trebui să înțelegem din povestea aia fără noimă? Că deții niște bunuri, dar de fapt nu le deții pentru că nu știi nici dacă ți le-a lăsat cineva ție, nici unde sunt și nici măcar dacă există. Și că suspectezi că anumite persoane ipotetice au niște planuri ipotetice de a-și însuși aceste bunuri ipotetice care ipotetic îți aparțin.

| mi25 a răspuns:

Aceasta postare a mai fost pusa aici cu ceva timp in urma.