| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Când credeți că va fi euro din nou în creștere? Din cate se observă acum este în scădere ori înregistrează o creștere foarte mică. Am 5000 euro și aș dori să știu când ar fi cel mai ok moment sa îi schimb în lei. Ofer funda pentru explicații.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inflatia afecteaza si Euro, deci valoarea de cumparare ii scade in continuu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai nevoie de lei nu ii schimba niciodata.

| sierra1 a răspuns:

"Am 5000 euro și aș dori să știu când ar fi cel mai ok moment sa îi schimb în lei"

azi! raportul dobânzilor lei/eu este peste 8 in orice bancă. Așa că...

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Cumpără niste titluri de stat în euro de pe Bursa de Valori București.Le găsești la 90% din valoarea nominala.
Câștigi la scadență 10% plus dobânda anuală de 1, 6-1, 8%. Scadenta este peste 2-3 ani.Ai un câștig anual din discount și dobândă de aproape 5%.Eu zic că nu suna rău.

| IarsiIar a răspuns:

Acum de sarbatori, vin romanii din strainatate cu euro. De asta scade usor cursul. Dupa sarbatori va creste iar. Dar o crestere puternica nu se vede in viitorul apropiat.