| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Aș dori să fac niște investiții cât se poate de sigure cu un profit cât mai bun. Sau o alta idee pe care as avea-o ar fi să fac economii, dar din nou nu prea știu cum.
In ce as putea investi? Sau... ce economii sa fac? Daca îmi pun banii pe care i-am economisit până acum într-un cont de economii(depozit) este o afacere buna? Sau daca îmi deschid un cont in euro și lunar adaug o sumă fixa de bani(in lei pe care ii schimb in euro) având în vedere că euro va creste în viitor este o idee buna?
Ce idei de a investi sau economisi aveți/ar fi?
Menționez că am reușit să economisesc in prezent 8000 lei. Mulțumesc! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba-i in euro si pune-i la banca, intr-un cont de depozit la termen sau pastreaza-i in casa, daca esti sigur ca nu risti sa ti-i fure cineva.
Cu 8000 de lei nu faci nimic si nu ai in ce investii acum, dar schimbandu-i in valuta: euro sau dolari americani, poti fii castigat oricand, fiindca monedele astea cresc in valoare, cu timpul.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

8000 de lei in ziua de azi e fix pix, un laptop mai bunicelwinking
Nu ai ce mare lovitura sa dai cu 8000 de lei, decat daca ai afaceri de astea de samsareala in sange si trebuie sa te pricepi ce cumperi si ce vinzi la super-pret, altfel nu prea ai ce sa faci.
Sfatul meu strange in continuare, daca ai reusit sa economisesti 8000 de lei sigur vei putea sa faci si mai multi in lunile ce vin.
Sfaturile ce ti s-au dat cu schimbatul in euro sunt de la persoane care nu se pricep, tu cand schimbi dintr-o moneda inferioara (lei) in usa superioara (euro) ai o pierdere sa zicem asa, pierdere care ti-o amortizezi dupa ceva vreme, pentru ca tu cumperi euro la un pret mai mic decat l-ai vinde!

| sierra1 a răspuns:

Ce-i sigur nu e cu profit bun. alege dacă riști sau dacă nu și mai vb

| numesiprenume0 explică (pentru sierra1):

Aș și risca...

| sierra1 a răspuns (pentru numesiprenume0):

Puțină bursă, puține fonduri de investiții?

| VoidEternal a răspuns:

La suma asta dobânzile pe care le primești la un cont de economii sunt neglijabile. La BT dobânda pentru un cont de economii în care ai cel puțin 10k lei era de 0, 6%.

| Dandinelle a răspuns:

Din păcate ți-a răspuns cineva dar chiar te sfătuiesc să începi să te uiți în monezi crypto daca tot ai puțin capital.

| outsidethebox a răspuns:

Crypto, depozite in monede TETHER!
Am dat un raspuns complet aici:
https://www.tpu.ro/......ind-de-la/
Succes!