| Potti91 a întrebat:

Daca nu am loc de munca si am facut deja un imprumut bancar, pot face o refinantare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca banca descopera ca nu mai ai venit, sigur nu iti aproba si chiar pot aparea noi probleme.Mult noroc.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru refinantare, trebuie sa aduci o groaza de acte doveditoare, printre care si o adeverinta de salariat.Deci,nu banca "descopera",tu nu poti sa justifici ca ai cu ce plati ratele.
"Probleme" cu banca, daca ai cu ce plati actualul imprumut, nu ai de ce sa ai, chiar daca nu mai esti salariat, chiar daca ceri refinantare.Nu ti se aproba refinantarea si cu asta basta! Probleme apar, pentru cel care a facut imprumutul, in momentul in momentul in care, nu mai poate plati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pietrean):

Pietrean,stiu toate astea.Eu am dat un raspuns mai scurt fara a intra in amanunte, considerand ca intelege care e situatia.Multumesc pentru completare.O zi buna.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

O zi buna si tie!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Refinantarea se poate face numai cu acordul bancii si numai daca ai venituri permanente - salariu sau alt venit. In orice caz du-te la banca si acolo poti afla sigur.

| pietrean a răspuns:

Asa cum a spus si Ioandelasal, daca nu ai un venit dovedit(adeverinta de la un loc de munca), nu poti face refinantare.