| vreaubebe a întrebat:

Buna seara,
ma intereseaza care sunt demersurile si implicit costurile ce trebuiesc urmate/achitate pentru punerea bazelor unui ziar gratuit de gen "Adevarul de seara" etc. unde trebuie s amerg, ce acte imi trebuie si ce anume am de facut? va multumesc mult

1 răspuns:
| nevermint a răspuns:

Buna. Un ziar gratuit nu exista pentru ca ar fi o mare pierdere de timp. Toate ziarele gratuite au reclame din care se castiga: ele se cheama gratuite ca nu platesti tu ca tinta(cititor) dar cel care il realizeaza trebuie sa castige niste bani ca sa poata face urmatoarea editie si nineinteles sa manance.
1. iti trebuie o platforma adica: ce continut vrei sa aiba? (de obicei genul acesta sunt tip express, articole scurte despre evenimente bla bla bla), cum o sa se cheme, cate pagini vrei sa contina.
2 Ai nevoie de redactare/asezare in pagina/design pagini/
3 Daca nu ai idee despre redactare si vrei sa il faci proff iti trebuie pe cineva care cunoaste macar: Photoshop, Qark, etc
4 la ce tiraj te gandesti? distributie?
5 iti trebuie o tipografie de obicei genurile de ziare gratis ori sunt legate de ziare foarte mari ca supliment si au tiraje enorme, ori sunt reviste gen Seara de Seara la un tiraj moderat si un anumit target
5 trebuie sa cauti clienti pentru locurile de reclama din ziar
6 trebuie sa cauti tipografia care produce mai ieftin.

Ai nevoie de o firma, nu ai nevoie de acte speciale, se incadreaza la afacere normala